Säsongens poängplockare 2017/2018

Här lista vi dem som varit med och plockat poäng i Allsvenska matcher samt från Blekingeseriens matcher. Pris till den som plockat flest poäng när säsongen är slut. (Klicka på understrukna partier för att se hela Partiet)

Samanställning:

NamnSVOF%P
Tryggve Ivarsson1043355%5,5
Mikael Cederblad742171%5
Valter Lukez4400100%4
Michael Lindén632167%4
Berny Jonsson640267%4
Dimitri Solstav430175%3
Ingmar Ernstsson613242%2,5
Lennart Andersson713336%2,5
Henrik Carlsson720529%2
Franko Lukez2200100%2
Suleyman Valeev211075%1,5
Johnny Wiliamssson511330%1,5
Carl-Axel Hallberg1100100%1
Jan Hurtig40040%0

Allsvenskan Rond 6 Hemma Nybro SS – Ingelsta-Uråsa SK 7-1

FM Franko Lukez 2320 – Mattias Nilsson 1882 1-0

Tryggve Ivarsson 1880 – Adil Kadiric 1753 1-0

Mikael Cederblad 1810- Lars-Göran Petersson ½-½

Ingmar Enrstsson 1740 – Rolf Johnsson ½-½

Johnny Wiliamsson 1718 – WO 1-0

Berny Jonsson 1688 – WO 1-0

Michael Lindén 1663 – WO 1-0

Lennart Andersson 1465 – WO 1-0

Allsvenskan Rond 5 Hemma Nybro SS – Ronneby SK 4-4

FM Franko Lukez 2320 – Mikael Jönsson 2049 1-0

Tryggve Ivarsson 1880 – Kenneth Nilsson 1832 1-0

Mikael Cederblad 1810 – Bengt Svensson 1-0

Ingmar Ernstsson 1740 – Bengt-Åke Karlsson 1715 0-1

Johnny Williamsson 1718 – Björn-Åke Andersson 1712 0-1

Berny Jonsson 1688 – Göran Persson 0-1

Michael Lindén 1663 – Jamal Alnabhani 1572 0-1

Valter Lukez 1663 – Safet Zuko 1-0

Rond 5 Blekingeserien Hemma Nybro SS – Karlshamn SS II 4-1

Tryggve Ivarsson 1880 – Mikhail Dolgov 2030 ½-½

Mikael Cederblad 1810- Leif Westman 1-0

Lennart Andersson 1465 – Stefan Magnusson ½-½

Henrik Carlsson – Inge Harrysson 1-0

Carl-Axel Hallberg – Efraim Frankel 1-0

Rond 4 Allsvenska Borta Hultsfred SK II – Nybro SS 3-5

Kent-Åke Sköld 1871 – Tryggve Ivarsson 1880 ½-½

Jan Bursell 1699 – Mikael Cederblad 1810 0-1

Anders Frost 1630 – Ingmar Ernstsson 1740 ½-½

Jan Adolfsson 1498 – Johnny Williamsson 1718 1-0

Bengt-Åke Johansson 1392 – Berny Jonsson 1688 0-1

Lukas Lindberg 1310 – Michael Lindén 1663 ½-½

Rune Johansson – Suleyman Valeev ½-½

Adam Bjälesjö 1324 – Henrik Carlsson 0-1 

Rond 4 Blekingeserien Borta Ronneby SK- Nybro SS 5-0

Bengt-Åke Karlsson – Lennart Andersson 1-0

Jamal Alnabhani – Jan Hurtig 1-0

Lars Karlsson  – Dimitri Solstav 1-0

Safet Zuko – Henrik Carlsson 1-0

Adnan Taleb – WO 1-0

Rond 3 Blekingeserien Hemma Nybro SS – Emmaboda SS 1½-3½

Tryggve Ivarsson 1873 – Ulf Hedvall 0-1

Lennart Andersson 1489 – Lorenzo Valle ½-½

Henrik Carlsson – Joel Henriksson 0-1

Jan Hurtig – Sören Hedvall 0-1

Dimitri Solstav – Johan Karlsson 1-0

Rond 3 Allsvenskan Hemma Nybro SS – Hultsfreds SK II 3-3

Tryggve Ivarsson 1813 – Nadhal Mustafa 2004 ½-½

Mikael Cederblad 1760 – Jerry Svensson 1877 ½-½

Ingmar Ernstsson 1738 – Daniel Sjöberg 1865 0-1

Berny Jonsson 1682 – Lennart Beijer 1720 0-1

Valter Lukez – Jan Bursell 1692 1-0

Michel Lindén 1640 – Anders Frost 1-0

Kent Nilsson – Bengt-Åke Johansson 1398 1-0

Henrik Carlsson – Lukas Lindberg 1322 0-1

Rond 2 Blekingeserien Borta Sandby/Gårdby SK – Nybro SS -1½

Urban Arvidsson – Tryggve Ivarsson 1838 1-0

Leif Svenson – Lennart Andersson ½-½

Erling Fredriksson – Jan Hurtig 1-0

Ulf Rosén – Henrik Carlsson 1-0

Tomas Svenson – Dimitri Solstav 0-1

Rond 2 Allsvenskan borta. Ronneby SK – Nybro SS 3½-4½

Paul Andersson 2162 – Tryggve Ivarsson 1813 0-1

Mikael Jönsson 2023 – Mikael Cederblad 1760 1-0

Kenneth Nilsson 1793 – Johnny Williamsson 1749 ½-½

Bengt Svensson 1750 – Ingmar Ernstsson 1738 ½-½

Bengt-Åke Karlsson 1738 – Berny Jonsson 1683 0-1

Björn-Åke Andersson 1691 – Mikael Lindén 1640  ½-½

Jamal Alnabhani 1524 – Lennart Andersson 1489 1-0

Safet Zuko – Valter Lukez 0-1

Rond 1 Blekingeserien Hemma. Nybro SS – Rödeby SK 1-4

Tryggve Ivarsson 1813  – Hans Dahlqvist 1720  0-1

Lennart Andersson 1489 – Bengt-Åke Ljungkvist 0-1

Henrik Carlsson – Dragan Lacic 1634 0-1

Jan Hurtig – Mattias Nilsson 0-1

Dimitri Solstav – Daniil Gustavsson 1-0

Rond 1 Allsvenskan borta. Ingelstad/Uråsa 1,5-6,5

Mattias Nilsson 1900 – Tryggve Ivarsson 1813 0-1

Marcus Johansson 1893 – Mikael Cederblad 1760 0-1

Adil Kadiric 1771 – Johnny Williamsson 1749 1-0

Lars-Göran Petersson 1712 – Ingemar Ernstsson 1738 0-1

Mikael Nilsson 1578 – Berny Jonsson 1683 0-1

Joakim Andersson 1365 – Michael Lindén 1640 0,5-0,5

Anders Johansson – Valter Lukez  0-1

Johan Hedvall – Suleyman Valeev 0-1