Småländskan 2007/2008

 

Rond 1………..2007-10-28

SK FRAMÅT II………………- NYBRO SS II……….2-3..0-2

1. Oskar Niklasson…..1395…- Jan Arbman………..1605…0-1
2. Per Martis……….1307…- Jörgen Arbman……..1584…0-1
3. Johanna Lundström…1209…- Berny Jonsson……..1469…0-1
4. Göran Gränsmark…..1200…- Jan Hurtig………..1209…1-0
5. Fredrik Bäckström…1200…- Hans Eriksson……..1200…1-0

Övriga resultat:
Ronneby SK II – Oskarshamn 1 -4 0-2
Hultsfred SK II – Växjö III 4½- ½ 2-0

Resultatet efter första rondenr:
1. HULTSFREDS SK II………….100..4½- ½.2p
2. OSKARSHAMN SS…………….100..4 -1..2p
3. NYBRO SS II………………100..3 -2..2p
4. SK FRAMÅT II……………..001..2 -3..0p
5. RONNEBY SK II…………….001..1 -4..0p
6. VÄXJÖ SK III……………..001.. ½-4½.0p

Rond 2………..2007-11-18

NYBRO SS II……………….- HULTSFRED SK II…….2½-2½..1-1

1. Michael Lindén……1573 – Jan Adolfsson……..1524…0-1
2. Kent Nilsson……..1551 – Harald Karlsson……1521…½-½
3. Mattias Hågestad….1544 – Bert-Åke Johansson…1520…1-0
4. Berny Jonsson…….1469 – Bror Turell……….1475…1-0
5. Åke Johansson…….1336 – Göte Karlsson……..1424…0-1

Övriga resultat:
Ronneby SK – SK FRAMÅT II 3½-1½ 2-0
Oskarshamn – Växjö SK III 3½-1½ 2-0

Resultatet efter två ronder:
1. Oskarshamn SS…………….200..7½-2½.4p
2. Hultsfreds SK II………….110..7 -3..3p
3. Nybro SS II………………110..5½-4½.3p
4. Ronneby SK II…………….101..4½-5½.2p
5. SK Framåt II……………..002..3½-6½.0p
6. Växjö SK III……………..002..2 -8..0p

Rond 3………..2007-12-09

Växjö SK III…………….. – Nybro SS II…½-4½..0-2

1. Tom Rydström……..1280…- Michael Lindén…….1573…0-1
2. Edvin Mossblad……1265…- Kent Nilsson………1551…0-1
3. Lukas Ökvist……..1255…- Mattias Hågestad…..1544…½-½
4. Håkan Jaling……..1250…- Berny Jonsson……..1469…0-1
5. Åke Söderström……1250…- Åke Johansson……..1336…0-1

Övriga resultat:
SK FRAMÅT II -OSKARSHAMN 0 -4 0-2
HULTSFRED SK II -RONNEBY SK II 2½-2½ 1-1

Resultatet efter tre ronder:
1. Oskarshamn SS…………….300.11½-2½..6p
2. Nybro SS II………………210.10 -5…5p
3. Hultsfred SK II…………..120..9½-5½..4p
4. Ronneby SK II…………….111..7 -8…3p
5. SK Framåt II……………..003..3½-10½.0p
6. Växjö SK III……………..003..2½-12½.0p

Rond 4………..2008-01-13

SK OSKARSHAMN……………..- NYBRO SS II……….3½-1½..2-0

1. Josip Vrabec……..1835- Michael Lindén…….1567…0-1
2. Zaim Jelcinovic…..1699- Jörgen Arbman……..1568…½-½
3. Stefan Fransson…..1612- Mattias Hågestad…..1548…1-0
4. Bozur Gajic………1615- Berny Jonsson……..1498…1-0
5. Johan Hultberg……1663- Åke Johansson……..1336…1-0

Övriga resultat:
RONNEBY – VÄXJÖ SK III 5 -0 2-0
SK FRAMÅT II – HULTSFRED SK II 2 -3 0-2

Resultatet efter fyra ronder:
1. Oskarshamn SS…………….400.15 -4…8p
2. Hultsfred SK II…………..220.12½-7½..6p
3. Ronneby SK II…………….211.12 -8…5p
4. Nybro SS II………………211.11½-8½..5p
5. SK Framåt II……………..004..5½-13½.0p
6. Växjö SK III……………..004..2½-17½.0p

Rond 5………..2008-02-03

NYBRO SS II……………….- RONNEBY…………..5-0..2-0

1. Jörgen Arbman………1568 – W.O………………1-0
2. Michael Lindén……..1567 – W.O………………1-0
3. Kent Nilsson……….1549 – W.O………………1-0
4. Mattias Hågestad……1548 – W.O………………1-0
5. Berny Jonsson………1498 – W.O………………1-0

Övriga resultat:
HULTSFRED SK II – OSKARSHAMN 1-4 0-2
VÄXJÖ SK III – SK FRAMÅT II 1-4 0-2

Slutresultatet:
1. Oskarshamn SS…………….500..19 – 5 ..10p
2. Nybro SS II………………311..16½- 8½.. 7p
3. Hultsfred SK II…………..221..13½-11½.. 6p
4. Ronneby SK II…………….212..12 -13 .. 5p
5. SK Framåt II……………..104.. 9½-14½.. 2p
6. Växjö SK III……………..005.. 3½-21½.. 0p

Bästa poängplockarna:(båda lagen)

1. Anders Eklöf……….-…0…-…-…-…-…-…0 p
2. Ingemar Johansson…..½…0…½…½…0…0…0…1½p
3. Valter Lukez……….0…0…0…0…½…0…-… ½p
4. Mikael Cederblad……½…½…0…0…½…0…½…2 p
5. Ingemar Ernstsson…..½…½…0…½…1…½…½…3½p
6. Lennart Alm………..-…-…-…0…0…0…0…0 p
7. Tryggve Ivarsson……0…1…0…0…1…½…0…2½p
8. Jan Arbman…………1…1…0…½…1…0…1…4½p
9. Johnny Williamsson….0…1…0…0…0…-…-…1 p
10 Jörgen Arbman………1…-…0…½…1…½…1…4 p
11 Michael Lindén……..½…0…1…1…1…-…-…3½p
12 Carl-Axel Hallberg….-…-…-…-…-…-…-…0 p
13 Kent Nilsson……….0…½…1…-…1…-…0…2½p
14 Mattias Hågestad……-…1…½…0…1…-…-…2½p
15 Berny Jonsson………1…1…1…0…1…-…-…4 p
16 Åke Johansson…-…..0…1…0…-…-…-…-…1 p
27 Christian Williamsson.-…-…-…-…-…-…-…0 p
17 Jan Hurtig…………0…-…-…-…-…-…-…0 p
17 Hans Eriksson………0…-…-…-…-…-…-…0 p
17 Kim Lindholm……….-…-…-…-…-…-…-…0 p
17 Pamela Israelsson…..-…-…-…-…-…-…-…0 p
17 Robin Thorsell……..-…-…-…-…-…-…-…0 p
17 Michelangelo Miskulin.-…-…-…-…-…-…-…0 p
17 Rebecca Arbman……..-…-…-…-…-…-…-…0 p
17 Alexander Arbman……-…-…-…-…-…-…-…0 p
17 Jessica Arbman……..-…-…-…-…-…-…-…0 p
17 Karin Ernstsson…….-…-…-…-…-…-…-…0 p
17 Sophia Arbman………-…-…-…-…-…-…-…0 p