Allsvenska serien div II, grupp 6

http://www.schack.se/Allsvenskang/2007/Allsvenskanresultat.htm Klicka på 2.6 i nederkant

Rond 1………2007-10-28

HULTSFRED SK…………..- NYBRO SS………..6-2…2-0

1. Patrik Lindborg……2126 – Ingemar Johansson.1790..½-½
2. Håkan Frisén………2052 – Valter Lukez……1778..1-0
3. Fabian Beijer……..1958 – Mikael Cederblad..1735..½-½
4. Daniel Sjöberg…….1955 – Ingemar Ernstsson.1707..½-½
5. Kent-Åke Sköld…….1915 – Tryggve Ivarsson..1617..1-0
6. Jerry Svensson…….1818 – Johnny Williamsson1588..1-0
7. Anders Frost………1791 – Michael Lindén….1573..½-½
8. Bob Clignez……….1789 – Kent Nilsson……1551..1-0

Övriga resultat:

EKSJÖ/ANEBY SK II…..- EMMABODA SS……..5½-2½..2-0
SK FRAMÅT………… – ÖLANDS SS……….2 -6 ..0-2
BRÄKNE-HOBY SK……. – GLASRIKETS SK….. 3½-4½..0-2

Ställningen efter första ronden:

1. HULTSFREDS SK……………100..6 -2 ..2p
1. ÖLANDS SS……………….100..6 -2 ..2p
3. EKSJÖ/ANEBY ALLIANSEN II….100..5½-2½..2p
4. GLASRIKETS SK……………100..4½-3½..2p
5. BRÄKNE HOBY SK…………..001..3½-4½..0p
6. EMMABODA SS……………..001..2½-5½..0p
7. NYBRO SS………………..001..2 -6…0p
7. SK FRAMÅT……………….001..2 -6…0p

Rond 2………2007-11-18

NYBRO SS…………… – BRÄKNE-HOBY SK ……4-4..1-1

1. Anders Eklöf…….1929 – Andreas Persson…….2141..0-1
2. Ingemar Johansson..1790 – Anders Svensson…….2134..0-1
3. Valter Lukez…….1778 – Eva Jiretorn……….2131..0-1
4. Mikael Cederblad…1735 – Ulf Jiretorn……….1964..½-½
5. Ingemar Ernstsson..1707 – Ingvar Jiretorn…….1853..½-½
6. Tryggve Ivarsson…1617 – Johan Sandberg……..1643..1-0
7. Jan Arbman………1605 – Andreas Johansson…..1584..1-0
8. Johnny Williamsson.1588 – Stefan Magnusson……1516..1-0

Övriga resultat:

EKSJÖ/ANEBY SK II … – SK FRAMÅT…………. 4½-3½..2-0
ÖLANDS SS………… – HULTSFRED SK………..4½-3½..2-0
EMMABODA…………. – GLASRIKETS SK……….3- 5…0-2
.
Ställningen efter andra ronden:

1.(2) ÖLANDS SS…………….200..10½- 5½…4p
2.(3) EKSJÖ/ANEBY ALLIANSEN II.200..10 – 6 …4p
3.(4) GLASRIKETS SK…………200.. 9½- 6½…4p
4.(1) HULTSFREDS SK…………101.. 9½- 6½…2p
5.(5) BRÄKNE HOBY SK………..011.. 7½- 8½…1p
6.(7) NYBRO SS……………..011.. 6 -10….1p
7.(7) SK FRAMÅT…………….002.. 5½-10½…0p
8.(6) EMMABODA SS…………..002.. 5½-10½…0p

Rond 3………2007-12-09

GLASRIKETS SK …………. – NYBRO SS……..7½-½..2-0

1. Percy Fransson…..2224 – Ingemar Johansson…..1790..½-½
2. Patrik Fransson….2146 – Valter Lukez……….1778..1-0
3. Emil Lindahl…….1954 – Mikael Cederblad……1735..1-0
4. Jörgen Blixt…….1936 – Ingemar Ernstsson…..1707..1-0
5. Per-Åke Johansson..1861 – Tryggve Ivarsson……1617..1-0
6. Marcus Johnsson….1929 – Jan Arbman…………1605..1-0
7. Victor Hjerpe……1656 – Johnny Williamsson….1588..1-0
8. Angelina Fransson..1467 – Jörgen Arbman………1584..1-0

Övriga resultat:

SK FRAMÅT…………. – EMMABODA SS………. 4 -3…2-0
HULTSFRED SK ……… – EKSJÖ/ANEBY SK II ….6½-1½..2-0
BRÄKNE-HOBY SK…….. – ÖLANDS SS………….5½-2½..2-0

Ställningen efter tredje ronden:

1.(3) GLASRIKETS SK…………300..17 – 7 …6p
2.(4) HULTSFREDS SK…………201..16 – 8 …4p
3.(1) ÖLANDS SS…………….201..13 -11….4p
4.(2) EKSJÖ/ANEBY ALLIANSEN.II.201..11½-12½…4p
5.(5) BRÄKNE HOBY SK………..111..13 -11….3p
6.(7) SK FRAMÅT…………….102.. 9½-13½…2p
7.(6) NYBRO SS……………..012.. 6½-17½…1p
8.(8) EMMABODA SS…………..003.. 8½-14½…0p

Rond 4………2008-01-13>


EMMABODA SS………… – NYBRO SS ……6½ -1½ .2-0

1. Rolf Nylander………1860 – Ingemar Johansson…..1812..½-½


2. Ulf Hedvall………..1803 – Valter Lukez……….1767..1-0
3. Jan Feldreich………1704 – Mikael Cederblad……1746..1-0
4. Bernt Elgán………..1642 – Ingemar Ernstsson…..1716..½-½
5. Mattias Kulander……1549 – Lennart Alm………..1700..1-0
6. Lorenzo Valle………1535 – Tryggve Ivarsson……1623..1-0
7. Joel Henriksson…….1514 – Jan Arbman…………1623..½-½
8. Kristoffer Robertsson.1469 – Johnny Williamsson….1581..1-0

Övriga resultat:

EKSJÖ/ANEBY SK II ………. – BRÄKNE-HOBY SK……….6 -2 .2-0
SK FRAMÅT………………. – HULTSFREDS SK………..1½-6½.0-2
ÖLANDS SS ……………… – GLASRIKETS SK………..1½-6½.0-2

Ställningen efter fjärde ronden:

1.(1) GLASRIKETS SK………….400..23½-8½ …8p
2.(2) HULTSFREDS SK………….301..22½-9½ …6p
3.(4) EKSJÖ/ANEBY ALLIANSEN II..301..17½-14½…6p
4.(3) ÖLANDS SS……………..202..14½-17½…4p
5.(5) BRÄKNE HOBY SK…………112..15 -17 …3p
6.(8) EMMABODA SS……………103..15 -16….2p
7.(6) SK FRAMÅT……………..103..11 -21 …2p
8.(7) NYBRO SS………………013.. 8 -24….1p

Rond 5………2008-02-03


NYBRO SS ………….. – ÖLANDS SS…………4-4…1-1

1. Ingemar Johansson..1812 – Johan Haag…………1988..0-1
2. Valter Lukez…….1767 – Mikael Nilsson……..1899..½-½


3. Mikael Cederblad…1746 – Christer Erlandsson…1784..½-½
4. Ingemar Ernstsson..1716 – Christer Schöller…..1784..1-0
5. Lennart Alm……..1700 – Jan Henell…………1646..0-1
6. Tryggve Ivarsson…1623 – Philip Aldebet……..1644..1-0
7. Jan Arbman………1623 – Ingvar Svensson…….1508..1-0
8. Johnny Williamsson.1581 – Albin Olsson……….1566..0-1

Övriga resultat:

HULTSFREDS SK ………… – EMMABODA SS ……..8 -0 ..2-0
BRÄKNE-HOBY SK ……….. – SK FRAMÅT………..2½-5½..0-2
GLASRIKETS SK…………. – EKSJÖ/ANEBY SK II…5 -3 ..2-0

Ställningen efter femte ronden:

1.(1) GLASRIKETS SK ………….500..28½-11½..10p
2.(2) HULTSFREDS SK…………..401..30½- 9½…8p
3.(3) EKSJÖ/ANEBY ALLIANSEN II…302..20½-19½…6p
4.(4) ÖLANDS SS………………212..18½-21½…5p
5.(7) SK FRAMÅT………………203..16½-23½…4p
6.(5) BRÄKNE HOBY SK………….113..17½-22½…3p
7.(6) EMMABODA SS…………….104..15 -24….2p
8.(8) NYBRO SS……………….023..12 -28 …2p

Rond 6………2008-02-24

EKSJÖ/ANEBY SK II …………… – NYBRO SS……..6½-1½…2-0

1. Ali Ghazi Al-Shadi.2128 – Ingemar Johansson…..1812..1-0
2. Håkan Åkvist…….2102 – Valter Lukez……….1767..1-0
3. P-O Nordström……2029 – Mikaeel Cederblad…..1746..1-0
4. Glenn Karlsson…..1820 – Ingemar Ernstsson…..1716..½-½
5. Roger Karlsson…..1810 – Lennart Alm………..1700..1-0
6. Simon Alm……….1741 – Tryggve Ivarsson……1623..½-½
7. Bengt Eriksson…..1746 – Jan Arbman…………1623..1-0
8. Hans Larsson…….1667 – Jörgen Arbman………1568..½-½

Övriga resultat:

SK FRAMÅT…………… – GLASRIKETS SK…………….4-4.1-1
HULTSFREDS SK……….. – BRÄKNE-HOBY SK……………8-0.2-0
EMMABODA SS…………. – ÖLANDS SS………………..2-6.0-2

Ställningen efter sjätte ronden:

1.(1) GLASRIKETS SK…………..510..32½-15½..11p
2.(2) HULTSFREDS SK…………..501..38½- 9½..10p
3.(3) EKSJÖ/ANEBY ALLIANSEN II…402..27 -21 …8p
4.(4) ÖLANDS SS………………312..24½-23″…7p
5.(5) SK FRAMÅT………………213..20½-27½…5p
6.(6) BRÄKNE HOBY SK………….114..17½-30½…3p
7.(7) EMMABODA SS…………….105..17 -30 …2p
8.(8) NYBRO SS……………….024..13½-34½…2p

Rond 7………2007-03-16

NYBRO SS ………….. – SK FRAMÅT…………3-5…0-2

1. Ingemar Johansson..1812 – Per Christensen…….2032..0-1
2. Mikael Cederblad…1746 – Björn Bäckström…….1901..½-½
3. Ingemar Ernstsson..1716 – Lars Svensson………1937..½-½
4. Tryggve Ivarsson…1623 – Paul Gröning……….1845..0-1
5. Jan Arbman………1623 – Peter Lindén……….1737..1-0
6. Lennart Alm……..1700 – Paul Johansson……..1515..0-1
7. Jörgen Arbman……1568 – Chrillo Lindholm……1463..1-0
8. Kent Nilsson…….1549 – Johanna Lundström…..1179..0-1

Övriga resultat:

BRÄKNE-HOBY SK ………… – EMMABODA SS ……6½-1½.2-0
GLASRIKETS SK …………. – HULTSFREDS SK ….4½-3½.2-0
ÖLANDS SS……………… – EKSJÖ/ANEBY SK II 3 -5..0-2

Slutställningen:

Till Division I
1.(1) GLASRIKETS SK…………..610…37 -19 .13p

2.(2) HULTSFREDS SK…………..502…42 -14..10p
3.(3) EKSJÖ/ANEBY ALLIANSEN II…502…32 -24 .10p
4.(4) ÖLANDS SS………………313…27½-28½..7p
5.(5) SK FRAMÅT………………313…25½-30½..7p
6.(6) BRÄKNE HOBY SK………….214…24 -32…5p

Till DIVISION III
7.(7) EMMABODA SS…………….106…18½-36½..2p
8.(8) NYBRO SS……………….025…16½-38½..2p

Bästa poängplockarna:(båda lagen)

1. Anders Eklöf……….-…0…-…-…-…-…-…0 p
2. Ingemar Johansson…..½…0…½…½…0…0…0…1½p
3. Valter Lukez……….0…0…0…0…½…0…-… ½p
4. Mikael Cederblad……½…½…0…0…½…0…½…2 p
5. Ingemar Ernstsson…..½…½…0…½…1…½…½…3½p
6. Lennart Alm………..-…-…-…0…0…0…0…0 p
7. Tryggve Ivarsson……0…1…0…0…1…½…0…2½p
8. Jan Arbman…………1…1…0…½…1…0…1…4½p
9. Johnny Williamsson….0…1…0…0…0…-…-…1 p
10 Jörgen Arbman………1…-…0…½…1…½…1…4 p
11 Michael Lindén……..½…0…1…1…1…-…-…3½p
12 Carl-Axel Hallberg….-…-…-…-…-…-…-…0 p
13 Kent Nilsson……….0…½…1…-…1…-…0…2½p
14 Mattias Hågestad……-…1…½…0…1…-…-…2½p
15 Berny Jonsson………1…1…1…0…1…-…-…4 p
16 Åke Johansson…-…..0…1…0…-…-…-…-…1 p
27 Christian Williamsson.-…-…-…-…-…-…-…0 p
17 Jan Hurtig…………0…-…-…-…-…-…-…0 p
17 Hans Eriksson………0…-…-…-…-…-…-…0 p
17 Kim Lindholm……….-…-…-…-…-…-…-…0 p
17 Pamela Israelsson…..-…-…-…-…-…-…-…0 p
17 Robin Thorsell……..-…-…-…-…-…-…-…0 p
17 Michelangelo Miskulin.-…-…-…-…-…-…-…0 p
17 Rebecca Arbman……..-…-…-…-…-…-…-…0 p
17 Alexander Arbman……-…-…-…-…-…-…-…0 p
17 Jessica Arbman……..-…-…-…-…-…-…-…0 p
17 Karin Ernstsson…….-…-…-…-…-…-…-…0 p
17 Sophia Arbman………-…-…-…-…-…-…-…0 p