2008/2009

Småländskan 2008/2009

 

Rond 1………..2008-10-26

NYBRO SS II……………….- EKSJÖ ANEBY SK III…3-2..2-0

1. Jörgen Arbman…….1589…- Torbjörn Ahlgren…..1450…0-1
2. Kent Nilsson……..1520…- Lennart Johansson….1441…0-1
3. Carl-Axel Hallberg..1565…- Birger Axelsson……1395…1-0
4. Berny Jonsson…….1517…- Michael Ebehola……1318…1-0
5. Mattias Hågestad….1511…- Gunnar Jonsson…….1304…1-0

Övriga resultat:
OSKARSHAMN II – SK FRAMÅT II 0 – 5 0-2
VÄSTERVIK ASK II – HULTSFRED SK II 4½- ½ 2-0

Resultatet efter första rondenr:
1. SK FRAMÅT II……………..100..5 -0 .2p
2. VÄSTERVIK ASK II………….100..4½- ½.2p
3. NYBRO SS II………………100..3 -2..2p
4. EKSJÖ/ANEBY ALLIANSEN III….001..2 -3..0p
5. HULTSFRED SK II…………..001.. ½-4½.0p
6. OSKARSHAMN SS II………….001..0 -5..0p

Rond 2………..2008-11-16

HULTSFRED SK II……………- NYBRO SS II………..3 -2 ..2-0

1. Lennart Beijer……1705 – Johnny Williamsson…1543…0-1
2. Nils Erlandsson…..1654 – Kent Nilsson………1520…1-0
3. Harald Karlsson…..1476 – Berny Jonsson……..1517…0-1
4. B-Å Johansson…….1434 – Mattias Hågestad…..1511…1-0
5. Jan Adolfsson…….1551 – W.O…………………….1-0

Övriga resultat:
OSKARSHAMN SK II – VÄSTERVIK ASK II 0 -5 0-2
SK FRAMÅT II – EKSJÖ/ANEBY SK III 3½-1½ 2-0

Resultatet efter två ronder:
1.(2)VÄSTERVIKS ASK II…………200..9½- ½.4p
2.(1)SK FRAMÅT II……………..200..8½- 1½.4p
3.(3)NYBRO SS II………………101..5 – 5..2p
4.(5)HULTSFRED SK II…………..101..3½- 6½.2p
5.(4)EKSJÖ/ANEBY ALLIANS III……002..3½- 6½.0p
6.(6)OSKARSHAMN SS II………….002..0 -10..0p

Rond 3………..2008-12-07

NYBRO SS II………………- OSKARSHAMN SK II…5 -0..2-0

1. Johnny Williamsson.1543…- Andreas Uhre………1300…1-0
2. Berny Jonsson……1517…- David Fransson…….1275…1-0
3. Carl-Axel Hallberg.1565…- Marcus Gabrielsson…1300…1-0
4. Kent Nilsson…….1520…- W.O…………………….1-0
5. Mattias Hågestad…1511…- W.O…………………….1-0

Övriga resultat:
EKSJÖ/ANEBY SK III -HULTSFRED SK II 1 -4 0-2
VÄSTERVIK ASK II -SK FRAMÅT II 2 -3 0-2

Resultatet efter tre ronder:
1.(2) SK FRAMÅT II…………..300.11½- 3½.6p
2.(1) VÄSTERVIKS ASK II………201.11½- 3½.4p
3.(3) NYBRO SS II……………201.10 – 5..4p
4.(4) HULTSFRED SK II………..201. 7½- 7½.4p
5.(5) EKSJÖ/ANEBY ALLIANS III…003..4½-10½.0p
6.(6) OSKARSHAMN SS II……….003..0 -15..0p

Rond 4………..2009-01-18

VÄSTERVIK ASK II…………..- NYBRO SS II……….3½-1½ ..2-0

1. Johan Nilsson…….1850- Johnny Williamsson…1580…½-½
2. Sten Broddefalk…..1774- Jörgen Arbman……..1546…1-0
3. Sten Larsson……..1677- Berny Jonsson……..1545…1-0
4. Anders Karmsjö……1609- Lennart Alm……….1525…1-0
5. Rolf Larsson……..1310- Mattias Hågestad…..1519…0-1

Övriga resultat:
OSKARSHAMN SK II – EKSJÖ/ANEBY SK III 0 -5 0-2 W.O.
SK FRAMÅT II – HULTSFRED SK II 2½-2½ 1-1

Resultatet efter fyra ronder:
1.(1) SK FRAMÅT II…………..310.14 – 6..7p
2.(2) VÄSTERVIKS ASK II………301.15 – 5..6p
3.(4) HULTSFRED SK II………..211.10 -10..5p
4.(5) NYBRO SS II……………202.11½- 8½.4p
5.(5) EKSJÖ/ANEBY ALLIANS III…103..9½-10½.2p
6.(6) OSKARSHAMN SS II……….004..0 -20..0p

Rond 5………..2009-02-08

NYBRO SS II……………….- SK FRAMÅT II 4 – 1 X-X

1. Jörgen Arbman…….1546- Emil Sjöholm………1643…0-1
2. Berny Jonsson…….1545- Chrillo Lindholm…..1488…1-0
3. Carl-Axel Hallberg..1580- Mats Leden………..1429…1-0
4. Lennart Alm………1525- Fredrik Bäckström….1385…1-0
5. Mattias Hågestad….1519- Johanna Lundström….1384…1-0

Övriga resultat:
EKSJÖ/ANEBY SK III- VÄSTERVIK ASK II 0-5 0-2
HULTSFRED SK II – OSKARSHAMN SS II 5-0 2-0 W.O.

Slutresultatet:
1. VÄSTERVIK ASK II………….401..20 – 5 .. 8p
2. SK FRAMÅT II……………..311..15 -10 .. 7p
3. HULTSFRED SK II…………..311..15 -10 .. 7p
4. NYBRO SS II………………302..15½- 9½.. 6p
5. EKSJÖ/ANEBY ALLIANS III……103.. 9½-10½.. 2p
6. OSKARSHAMN SS II………….005.. 0 -25 .. 0p

Bästa poängplockarna:(båda lagen)

1. Anders Eklöf……….-…-…-… …0… … … 0p
2. Ingemar Johansson…..-…-…-… …0… … … 0p
3. Valter Lukez……….½…1…0… …1… … …2½p
4. Mikael Cederblad……1…1…0… …1… … … 3p
5. Ingemar Ernstsson…..1…½…0… …½… … … 2p
6. Jan Arbman…………1…1…0… …-… … … 2p
7. Tryggve Ivarsson……0…1…½… …1… … …2½p
8. Michael Lindén……..½…½…½… …1… … …2½p
9. Jörgen Arbman………0…0…1…0…0… … … 1p
10 Lennart Alm………..½…1…0…0…1… … …2½p
11 Carl-Axel Hallberg….1…-…1…-…1… … … 3p
12 Johnny Williamsson….1…1…1…½…1… … …4½p
13 Kent Nilsson……….0…0…1…-…-… … … 1p
14 Berny Jonsson………1…1…1…0…1… … … 4p
15 Mattias Hågestad……1…0…1…1…1… … … 4p
16 Åke Johansson………-…-…-… … … … … p
17 Christian Williamsson.-…-…-… … … … … p
18 Jan Hurtig…………-…-…-… … … … … p
19 Hans Eriksson………-…-…-… … … … … p
19 Michelangelo Miskulin.-…-…-… … … … … p
19 Kim Lindholm……….-…-…-… … … … … p
19 Pamela Israelsson…..-…-…-… … … … … p
19 Robin Thorsell……..-…-…-… … … … … p
19 Rebecca Arbman……..-…-…-… … … … … p
19 Alexander Arbman……-…-…-… … … … … p
19 Jessica Arbman……..-…-…-… … … … … p
19 Karin Ernstsson…….-…-…-… … … … … p
19 Sophia Arbman………-…-…-… … … … … p