Allsvenska serien div IV, grupp 20

Rond 1………2001-10-21

NYBRO SS.II……………….- RONNEBY SK II…….3-1..2-0

1. Jörgen Arbman……..1626 – Peter Svenson………1468..1-0
2. Michael Lindén…….1469 – Lars Karlsson………1402..1-0
3. Berny Jonsson……..1391 – David Olsson……….1317..0-1
4. Johan Williamsson….1374 – W.O……………….XXXX..1-0

Övriga resultat:

EMMABODA SS II………….. – EMMABODA SS I……0-4…0-2
GLASRIKETS SK II………… – GLASRIKETS SK III. 4-0…2-0
SK FRAMÅT II……………. – SK FRAMÅT III…..3½-½…2-0

Ställningen efter första ronden:

1. Emmaboda SS I…..100…4-0…2p
1. Glasrikets SK II..100…4-0…2p
3. SK Framåt II……100..3½-½…2p
4. Nybro SS II…….100…3-1…2p
5. Ronneby SK II…..001…1-3…0p
6. SK Framåt III…..001…½-3½..0p
7. Glasrikets SK III.001…0-4…0p
7. Emmaboda SS II….001…0-4…0p

Rond 2………2001-11-11

SK FRAMÅT III…………… – NYBRO SS II……1-3..0-2

1. Per Martins……….1288 – Jörgen Arbman…..1626..1-0
2. Ingemar Augustsson…1268 – Michael Lindén….1469..0-1
3. Göran Gränsmark……1200 – Åke Johansson…..1407..0-1
4. W.O………………XXXX – Boo Malm……….1369..0-1

Övriga resultat:

EMMABODA SS II………….. – GLASRIKETS SK II…2½-1½..2-0
GLASRIKETS SK III……….. – SK FRAMÅT II…….3 -1…2-0
EMMABODA SS I…………… – RONNEBY SK II……2½-1½..2-0

Ställningen efter andra ronden:

1.(1) Emmaboda SS I…..200…6½-1½…4p
2.(4) Nybro SS II…….200…6 -2….4p
3.(1) Glasrikets SK II..101…5½-2½…2p
4.(3) SK Framåt II……101…4½-3½…2p
5.(7) Glasrikets SK III.101…3 -5….2p
6.(7) Emmaboda SS II….101…2½-5½…2p
7.(5) Ronneby SK II…..002…2½-5½…0P
8.(6) SK Framåt III…..002…1½-6½…0p

Rond 3………2001-12-02

NYBRO SS II…………….. – GLASRIKETS SK III.1½-2½..0-2

1. Bo Petersson………1562 – Fredrik Karlsson…1603..0-1
2. Berny Jonsson……..1391 – Valle Sjöö………1491..1-0
3. Mia Olausson………1346 – Admir Kadunic……1485..0-1
4. Arben Sula………..1200 – Emil Lindahl…….1200..½-½

Övriga resultat:

GLASRIKETS SK II………… – EMMABODA SS I…….4 -0…2-0
SK FRAMÅT II……………. – EMMABODA SS II……1½-2½..0-2
RONNEBY SK II…………… – SK FRAMÅT III……. ½-3½..0-2

Ställningen efter tredje ronden:

1.(3) GLASRIKETS SK II..201…9½-2½..4p
2.(2) NYBRO SS II…….201…7½-4½..4p
3.(1) EMMABODA.SS I…..201…6½-5½..4p
4.(5) GLASRIKETS SK III.201…5½-6½..4p
5.(6) EMMABODA SS II….201…5 -7…4p
6.(4) SK FRAMÅT II……102…6 -6…2p
7.(8) SK FRAMÅT III…..102…5 -7…2p
8.(7) RONNEBY SK II…..003…3 -9…0p

Rond 4………2002-01-20

EMMABODA SS II………….. – NYBRO SS II…….3-1..2-0

1. Ulf Hedvall……….1696 – Michael Lindén…..1490..½-½
2. Mattias Kulander…..1562 – Åke Johansson……1415..1-0
3. Uros Stamenkovic…..1513 – Berny Jonsson……1384..½-½
4. Milan Matosevic……1257 – Hans Eriksson……1255..1-0

Övriga resultat:

GLASRIKETS SK II………..- SK FRAMÅT II…….4-0…2-0
GLASRIKETS SK III……….- RONNEBY SK II……3-1…2-0
EMMABODA SS I…………..- SK FRAMÅT III……4-0…2-0

Ställningen efter fjärde ronden:

1.(1) GLASRIKETS SK II..301..13½- 2½..6p
2.(3) EMMABODA SS I…..301..10½- 5½..6p
3.(4) GLASRIKETS SK III.301…8½- 7½..6p
4.(5) EMMABODA SS II….301…8 – 7…6p
5.(2) NYBRO SS II…….202…8½- 7½..4p
6.(6) SK FRAMÅT II……103…6 -10…2p
7.(7) SK FRAMÅT III…..103…5 -11…2p
8.(8) RONNEBY SK II…..004…4 -12…0p

Rond 5………2002-02-10

NYBRO SK II……………. – GLASRIKETS SK II…….2-2..1-1

1. Johnny Williamsson…1621 – Björn Klasson……1814..0-1
2. Michael Lindén…….1490 – Christer Schöllin..1750..0-1
3. Berny Jonsson……..1384 – Jonathan Tops……1753..1-0
4. Åke Johanson………1415 – Magnus Fransson….1496..1-0

Övriga resultat:

SK FRAMÅT SK II…………. – EMMABODA SS I…..0-4..0-2
RONNEBY SK II…………… – EMMABODA SS II….1-3..0-2
SK FRAMÅT III…………… – GLASRIKETS SK III.2-2..1-1

Ställningen efter femte ronden:

1.(2) EMMABODA SS.I…..401…14½- 5½..8p
2.(3) EMMABODA SS II….401…11 – 8…8p
3.(1) GLASRIKETS SK II..211…15½- 4½..7p
4.(3) GLASRIKETS SK III.311…10½- 9½..7p
5.(5) NYBRO SS II…….212…10½- 9½..5p
6.(7) SK FRAMÅT III…..113… 7 -13…3p
7.(6) SK FRAMÅT II……104… 6 -14…2p
8.(8) RONNEBY SK II…..005… 5 -15…0p

Rond 6………2002-03-03

SK FRAMÅT II……………- NYBRO SS II………..3½-½..2-0

1. Christer Lindén……1547 – Johnny Williamsson.1621..½-½
2. Lars Eriksson……..1552 – Michael Lindén…..1490..1-0
3. Nils-Eric Göljén…..1590 – Åke Johansson……1415..1-0
4. Ossian Ekmark……..1490 – Berny Jonsson……1384..1-0

Övriga resultat:

EMMABODA SS II………….. – SK FRAMÅT III…..3-1..2-0
GLASRIKETS SK II,……….. – RONNEBY SK II….2½-1½.2-0
EMMABODA SS I…………… – GLASRIKETS SK III.4-0..2-0

Ställningen efter sjätte ronden:

1.(1) EMMABODA SS I…..501…18½- 5½..10p
2.(2) EMMABODA SS II….501…14 – 9…10p
3.(3) GLASRIKETS SK II..411…18 – 6….9p
4.(4) GLASRIKETS SK III.312…10½-13½…7p
5.(5) NYBRO SS II…….213…11 -13….5p
6.(7) SK FRAMÅT II……204… 9½-14½…4p
7.(6) SK FRAMÅT III…..114… 8 -16….3p
8.(8) RONNEBY SK II…..006… 6½-17½…0p

Rond 7………2002-03-24

SK NYBRO SS II………….. – EMMABODA SS I..0-4..0-2

1. Michael Lindén…….1490 – Göthe Gustafsson…2006..0-1
2. Åke Johansson……..1415 – Bernt Elgán……..1741..0-1
3. Berny Jonsson……..1384 – Niels Holt………1701..0-1
4. Hans Eriksson……..1255 – Ulf Hedwall……..1696..0-1

Övriga resultat:

RONNEBY SK II…………..- SK FRAMÅT II……4-0…2-0
SK FRAMÅT III…………..- GLASRIKET II……½-3½..0-2
GLASRIKET SK III………..- EMMABODA ESS II..1½-3½..0-2

Slutställningen:

1.(1) EMMABODA SS…….601…22½- 5½.12p
2.(2) EMMABODA SS II….601…16½-10½.12p
3.(3) GLASRIKETS SK II..511…21½- 6½.11p
4.(4) GLASRIKETS SK III.313…12 -16…7p
5.(5) NYBRO SS II…….214…11 -17…5p
6.(6) SK FRAMÅT II……205… 9½-18½..4p
7.(7) SK FRAMÅT III…..115… 8½-19½..3p
8.(8) RONNEBY SK II…..106…10½-17½..2p

Bästa poängplockarna:(båda lagen)

1. Anders Gren………..0…1…-…0…-…1…-…2
2. Valter Lukez……….½…½…1…½…½…0…½…3½
3. Ingemar Johansson…..0…1…½…-…-…1…-…2½
4. Tryggve Ivarsson……0…0…1…0…1…0…1…3
5. Mikael Cederblad……1…½…0…½…½…0…½…3
5. Ingemar Ernstsson…..0…0…½…-…-…1…1…2½
7. Carl-Axel Hallberg….-…-…-…½…-…½…1…2
8. Jan Arbman…………1…1…0…1…-…1…0…4
9. Johnny Williamsson….1…0…-…0…0…½…1…2½
10.Jörgen Arbman………1…0…½…0…-…-…-…1½
11.Jan Stenqvist………-…-…-…-…-…-…-…0
12.Magnus Franzén……..-…-…-…-…-…-…-…0
13.Trendafil Talevski….-…-…-…-…-…-…-…0
14.Bo Petersson……….-…-…0…-…-…-…-…0
15.Lennart Andersson…..-…-…-…-…-…-…-…0
16.Claudio Miskulin……-…-…-…-…-…-…-…0
17.Michael Lindén……..1…1…-…½…0…0…0…2½
18.Hans Begnert……….-…-…-…-…-…-…-…0
19.Åke Johansson………-…1…-…0…1…0…0…2
20.Berny Jonsson………0…-…1…½…1…0…0…2½
21.Johan Williamsson…..1…-…-…-…-…-…1…2
22.Boo Malm…………..-…1…-…-…1…-…-…2
23.Mia Olausson……….-…-…0…-…-…-…-…0
24.Hans Eriksson………-…-…-…0…-…-…0…0
25.Christian Williamsson.-…-…-…-…-…-…-…0
26.Michelangelo Miskulin.-…-…0…-…-…-…-…0
26.Arben Sula…………-…-…½…-…-…-…-…½
26.Henrik Larsson……..-…-…-…-…-…-…-…0