Småländskan 2002/2003

 

Rond 1………..2002-10-20

SK FRAMÅT III……………..- NYBRO SS II……….1½-2½..0-2

1. Ingemar Atugustsson.1337…- Michael Lindén…….1483…0-1
2. Lars Folkesson……1305…- Berny Jonsson……..1450…½-½
3. Jan-Erik Karlsson…1305…- Leif Adermark……..1300…1-0
4. Malin Olofsson……1200…- Hans Eriksson……..1208…0-1

Övriga resultat:
VAGGERYDS SK II – Ingelatad Uråsa II 3-1 2-0
VäXJÖ SK III – EMMABODA SS II 3-1 2-0
Västervik ASK III – Glasriket SK III 4-0 2-0

Resultatet efter första rondenr:
1. VÄSTERVIK ASK III…………100..4 -0..2p
2. VAGGERYDS SK II…………..100..3 -1..2p
2. VÄXJÖS SK III…………….100..3 -1..2p
4. NYBRO SS II………………100..2½-1½.2p
5. SK FRAMÅT III…………….001..1½-2½.0p
6. EMMABODA SS II……………001..1 -3..0p
7. INGELSTAD/URÅSA SK II……..001..1 -3..0p
6. GLASRIKETS SK III…………001..0 -4..0p

Rond 2………..2002-11-17

NYBRO SS II………………- VÄXJÖ SK III……….2½-1½..2-0

1. Jörgen Arbman ……1588…- Ingvar Nilsson…….1531…½-½
2. Michael Lindén……1483…- Marvin H Mulato……1389…0-1
3. Berny Jonsson…….1450…- Magnus Hall……….1437…1-0
4. Åke Johansson…….1399…- David Fransson…….1303…1-0

Övriga resultat:
VAGGERYDS SK II – SK FRAMÅT III 3 -1 2-0
EMMABODA SS II – VÄSTERVIK ASK III ½-3½ 0-2
INGELSTAD/URÅSA SK II – GLASRIKETS SK III 3 -1 2-0

Resultatet efter två ronder:
1.(1) VÄSTERVIKS ASK III……..200..7½- ½.4p
2.(2) VAGGERYDS SK II………..200..6 -2..4p
3.(4) NYBRO SS II……………200..5 -3..4p
4.(2) VÄXJÖ SK III…………..101..4½-3½.2p
5.(7) INGELSTAD/URÅSA SK II…..101..4 -4..2p
6.(5) SK FRAMÅT III………….002..2½-5½.0p
7.(6) EMMABODA SS II…………002..1½-6½.0p
8.(8) GLASRIKETS SK III………002..1 -7..0p

Rond 3………..2002-12-08

SK VÄSTERVIKS ASK III……………- NYBRO SS II….3 -1…2-0

1. Anton Fritz………1480…- Michael Lindén…….1483…1-0
2. Erik Ekström……..1320…- Åke Johansson……..1399…0-1
3. Emma Lindersson…..1312…- Hans Eriksson……..1208…1-0
4. Tobias Edberg…….1253…- W.O………………XXXX…1-0

Övriga resultat:
SK FRAMÅT III -INGELSTAD/URÅSA SK 11 0-4 0-2
VÄXJÖ SK III -VAGGERYDS SK II II 3-1 2-0
GLASRIKETS SK III -EMMABODAS SS II 3-1 2-0

Resultatet efter tre ronder:
1. (1) VÄSTERVIKS ASK III…….300..10½-1½.6p
2. (5) INGELSTAD/URÅSA SK II….201.. 8 -4..4p
3. (4) VÄXJÖ SK III………….201.. 7½-4½.4p
4. (2) VAGGERYDS SK II……….201.. 7 -5..4p
5. (4) NYBRO SS II…………..201.. 6 -6..4p
6. (8) GLASRIKET SK III………102.. 4 -8..2p
7. (6) SK FRAMÅT III…………003.. 2½-9½.0p
8. (7) EMMABODA SS II………..003.. 2½-9½.0p

Rond 4………..2003-01-19

SK NYBRO SS II…………….- GLASRIKET SK III…..3½-½..2-0

1. Jörgen Arbman…….1581…- Jonas Lilja……….1266…1-0
2. Berny Jonsson…….1459…- Christoffer Bonell…1233…1-0
3. Michael Lindén……1457…- Mattias Lilja……..1210…½-½
4. Åke Johansson…….1424…- Toni Vintila………1200…1-0

Övriga resultat:
VAGGERYDS SK II – VÄSTERVIKS ASK III 2 -2 1-1
SK FRAMÅT III – VÄXJÖ 2 -2 1-1
INGELSTAD/URÅSA SK II – EMMABODA SS II 2½-1½ 2-0

Resultatet efter fyra ronder:
1.(1) VÄSTERVIKS ASK III………310..12½- 3½.7p
2.(2) INGELSTAD/URÅSA SK II……301..10½- 5½.6p
3.(5) NYBRO SS II…………….301.. 9½- 6½.6p
4.(3) VÄXJÖ SK III……………211.. 9½- 6½.5p
5.(4) VAGGERYDS SK II…………211.. 9 – 7..5p
6.(6) GLASRIKET SK III………..103.. 4½-11½.2p
7.(7) SK FRAMÅT III…………..013.. 4½-11½.1p
8.(8) EMMABODA SS II………….004.. 4 -12..0p

Rond 5………..2003-02-09

EMMABODA SS III……………- NYBRO SS II……….1-3..0-2

1. Daniel Nilsson……..1237.- Johnny Williamsson…1587…0-1
2. Joel Henriksson…….1206.- Berny Jonsson……..1459…0-1
3. Kristoffer Robertsson.1174.- Michael Lindén…….1457…0-1
4. Adam Henriksson…….1097.- Åke Johansson……..1424…1-0

Övriga resultat:
VÄXJÖ SK III – INGELSTAD/URÅSA SK II 1½-2½ 0-2
VÄSTERVIKS ASK III- SK FRAMÅT III 4-0 2-0
GLASRIKETS SK III – VAGGERYDS SK II 1½-2½ 0-2

Resultatet efter fem ronder:
1.(1) VÄSTERVIKS ASK III………..410.16½- 3½..9p
2.(2) INGELSTAD/URÅSA SK II……..401.13 – 7…8p
3.(3) NYBRO SS II………………401.12½- 7½..8p
4.(5) VAGGERYDS SK II…………..311.11½- 8½..7p
5.(4) VÄXJÖ SK III……………..212.11 – 9…5p
6.(6) GLASRIKET SK III………….104..6 -14…2p
7.(7) SK FRAMÅT III…………….014..4½-15½..1p
8.(8) EMMABODA SS II……………005..5 -15…0p

Rond 6………..2003-03-02

SK INGELSTAD URÅSA SK II……- NYBRO SS II……..2½-1½..2-0

1. Åke Johansson…….1402…- Berny Jonsson……1459…0-1
2. Roland Åström…….1392…- Michael Lindén…..1457…½-½
3. Torsten Petersson…1341…- Hans Eriksson……1208…1-0
4. ………………………- W.O…………………..1-0

Övriga resultat:
VAGGERYDS SK II – EMMABODA SS II 2 -2 1-1
SK FRAMÅT III – GLASRIKETS SK III 1½-2½ 0-2
VÄXJÖ SK III – VÄSTERVIKS ASK III 3-1 2-0

Resultatet efter sex ronder:
1.(2) INGELSTAD/URÅSA SK II…..501.15½- 8½.10p
2.(1) VÄSTERVIK ASK III………411.17½- 6½..9p
3.(3) NYBRO SS II……………402.14 -10…8p
4.(4) VAGGERYDS SK II………..321.13½-10½..8p
5.(5) VÄXJÖ SK III…………..312.14 -10.. 7p
6.(6) GLASRIKET SK III……….204..8½-15½..4p
7.(8) EMMABODA SS II…………015..7 -17…1p
8.(7) SK FRAMÅT III………….015..6 -18…1p

Rond 7………..2003-03-23

NYBRO SS II……………….- VAGGERYDS SK II….1-3..0-2

1. Berny Jonsson…….1459…- Henrik Hermansson..1521…0-1
2. Åke Johanson……..1424…- Simon Dujmovic…..1457…0-1
3. Michael Lindén……1457…- Niclas Hermansson..1447…1-0
4. Hans Eriksson…….1208…- Daniel Sedin…….1279…0-1

Övriga resultat:
VÄSTERVIK ASK III- INGELSTAD URÅSA SK II 4 -0 2-0
GLASRIKETS SK III- VÄXJÖ SK III 1½-2½ 0-2
EMMABODA SS II – SK FRAMÅT III 3½- ½ 2-0

Slutresultatet:
1.(2) VÄSTERVIK ASK III………511..21½- 6½.11p
2.(4) VAGGERYDS SK II………..421..16½-11½.10p
3.(1) INGELSTAD/URÅSA SK II…..502..15½-12½.10p
4.(5) VÄXJÖ SK III…………..412..16½-11½..9p
5.(4) NYBRO SS II……………403..15 -13.. 8p
6.(6) GLASRIKET SK III……….205..10 -18 ..4p
7.(7) EMMABODA SS II…………115..10½-17½..3p
8.(8) SK FRAMÅT III………….016.. 6½-21½..1p