Allsvenska serien div III, grupp 10

http://www.schack.se/Allsvenskang/2006/Allsvenskanresultat.htm Klicka på 3.10 i nederkant

Rond 1………2006-10-29

VÄXJÖ SK II………….- NYBRO SS………..5-3…2-0

1. Lars Hjort………..1874 – Ingemar Johansson.1786..1-0
2. Gert Brushammar……1823 – Mikael Cederblad..1764..1-0
3. Ola Andersson……..1707 – Valter Lukez……1751..0-1
4. Magnus Hall……….1663 – Ingemar Ernstsson.1741..½-½
5. Ambjörn Jönsson……1562 – Tryggve Ivarsson..1707..1-0
6. Marcus Johansson…..1543 – Jan Arbman……..1613..½-½
7. Markuz Lundgren……1279 – Johnny Williamsson1576..0-1
8. Mattis O Dolk……..1260 – Kent Nilsson……1550..1-0

Övriga resultat:

EMMABODA SS………. – OLOFSTRÖMS SK….. 6 -2 ..2-0
RÖDEBY SK II……… – VANNEBERGA SK……3 -5 ..0-2
KALMAR SK………… – KARLSKRONA SV….. 5 -3 ..2-0

Ställningen efter första ronden:

1. Emmaboda SS……..100..6 -2 ..2p
2. Växjö SK II……..100..5 -3 ..2p
2. Kalmar SK……….100..5 -3 ..2p
2. Vanneberga SK……100..5 -3 ..2p
5. Rödeby SK II…….001..3 -5 ..0p
5. Karlskrona SV……001..3 -5 ..0p
5. Nybro SS………..001..3 -5…0p
8. Olofströms SK……001..2 -6…0p

Rond 2………2006-11-19

NYBRO SS…………… – KARLSKRONA SV…. 5½-2½..2-0

1. Anders Eklöf…….1949 – B-Å Ljungkvist……..1850..0-1
2. Ingemar Johansson..1786 – Peter Sandborg……..1772..0-1
3. Mikael Cederblad…1764 – Anton Lewin………..1766..½-½
4. Valter Lukez…….1751 – Tommy Magnusson…….11736.1-0
5. Ingemar Ernstsson..1741 – Andreas Olausson……1239..1-0
6. Tryggve Ivarsson…1707 – Kjell Lindqvist…….1068..1-0
7. Jan Arbman………1613 – Walk Over……………….1-0
8. Jörgen Arbman……1587 – Walk Over……………….1-0

Övriga resultat:

VÄXJÖ SK II………… – EMMABODA SS…….. 6 -2 ..2-0
VANNEBERGA SK………. – KALMAR SK………..5 -3 ..2-0
OLOFSTRÖMS SK………. – RÖDEBY SK II……..1½-6½..0-2

Ställningen efter andra ronden:

1.(2) VÄXJÖ SK II…….200..11 – 5 …4p
2.(2) VANNEBERGA……..200..10 – 6 …4p
3.(5) RÖDEBY SK II……101.. 9½- 6½…2p
4.(5) NYBRO SS……….101.. 8½- 7½…2p
5.(1) EMMABODA SS…….101.. 8 – 8….2p
5.(2) KALMAR SK………101.. 8 – 8….2p
7.(5) KARLSKRONA SV…..002.. 5½- 10½..0p
8.(8) OLOFSTRÖMS SK…..002.. 3½- 12½..0p

Rond 3………2006-12-10

EMMABODA SS…………. – NYBRO SS……..6-2..2-0

1. Göthe Gustafsson…2059 – Ingemar Johansson…..1786..½-½
2. Ulf Hedvall……..1789 – Mikael Cederblad……1764..½-½
3. Rolf Nylander……1855 – Valter Lukez……….1751..1-0
4. Bernt Elgán……..1657 – Ingemar Ernstsson…..1741..1-0
5. Mattias Kulander…1559 – Tryggve Ivarsson……1707..1-0
6. Jan Feldreich……1539 – Jan Arbman…………1613..1-0
7. Sorenzo Valle……1432 – Jörgen Arbman………1587..1-0
8. Uros Stamenkovic…1431 – Johnny Williamsson….1576..0-1

Övriga resultat:

RÖDEBY SK II…………. – VÄXJÖ SK II…….. 6 -2…2-0
KALMAR SK……………. – OLOFSTRÖMS SK…….5 -3 ..2-0
KARLSKRONA SV………… – VANNEBERGA SK…….3½-4½..0-2

Ställningen efter tredje ronden:

1.(2) VANNEBERGA SK…..300..14½- 9½…6p
2.(3) RÖDEBY SK II……201..15½- 8½…4p
3.(5) EMMABODA SS…….201..14 -10….4p
4.(1) VÄXJÖ SK II…….201..13 -11….4p
4.(5) KALMAR SK………201..13 -11….4p
6.(4) NYBRO SS……….102..10½-13½…2p
7.(7) KARLSKRONA SV…..003.. 9 -15….0p
8.(8) OLOFSTRÖMS SK…..003.. 6½-17½…0p

Rond 4………2007-01-21

NYBRO SS…………… – VANNEBERGA SK……5 -3 .2-0

1. Valter Lukez…….1769 – Nils Andresen………1840..1-0
2. Mikael Cederblad…1752 – Benjamin Ekmann…….1862..0-1
3. Ingemar Ernstsson..1724 – Daniel Källström……1654..0-1
4. Tryggve Ivarsson…1664 – Tim Johansson………1642..0-1
5. Jan Arbman………1591 – Ronny Hermansson……1525..1-0
6. Johnny Williamsson.1573 – Erik Arvidsson……..1466..1-0
7. Jörgen Arbman……1564 – Sandra Mattiasson…..1356..1-0
8. Kent Nilsson…….1537 – Jonathan Lundsberg….1275..1-0

Övriga resultat:

VÄXJÖ SK II………….. – KALMAR SK……….8 -0 .2-0
EMMABODA SS………….. – RÖDEBY SK II…….6 -2..2-0
OLOFSTRÖM SK…………. – KARLSKRONA SV……5 -3..2-0

Ställningen efter fjärde ronden:

1.(4) VÄXJÖ SK II…….301..21 -11 …6p
2.(3) EMMABODA SS…….301..20 -12 …6p
3.(1) VANNEBERGA SK…..301..17½-14½…6p
4.(2) RÖDEBY SK II……202..17½-14½…4p
5.(6) NYBRO SS……….202..15½-16½…4p
6.(4) KALMAR.SK………202..13 -19….4p
7.(8) OLOFSTRÖMS SK…..103..11½-20½…2p
8.(7) KARLSRSKRONA SV…004..12 -20….0p

Rond 5………2007-02-11

RÖDEBY SK II……….. – NYBRO SS…………4-4…1-1

1. Ulf Lundgren…….1875 – Valter Lukez……….1769..1-0
2. Dragan Lacic.(wo)..1873 – Ingemar Johansson…..1766..0-1
3. Karl Nilsson…….1792 – Mikael Cederblad……1752..½-½
4. Stig Friström……1705 – Ingemar Ernstsson…..1724..1-0
5. Rolf Karlsson……1579 – Tryggve Ivarsson……1664..1-0
6. Percy Greiff…….1324 – Jan Arbman…………1591..0-1
7. Dag Ståhl……….1202 – Johnny Williamsson….1573..½-½
8. WO………………… – Jörgen Arbman………1564..0-1

Övriga resultat:

KALMAR SK…………….. – EMMABODA SS……..3- 5..0-2
KARLSKRONA SV…………. – VÄXJÖ SK II……..5- 3..2-0
VANNEBERGA SK…………. – OLOFSTRÖM SK…….6 -2..2-0

Ställningen efter femte ronden:

1.(2) EMMABODA SS…….401..25 -15….8p
2.(3) VANNEBERGA SK…..401..23½-16½…8p
3.(1) VÄXJÖ SK II…….302..24 -16….6p
4.(4) RÖDEBY SK II……212..21½-18½…5p
5.(5) NYBRO SS……….212..19½-20½…5p
6.(6) KALMAR SK………203..16 -24….4p
7.(8) KARLSKRONA SV…..104..17 -23….2p
8.(7) OLOFSTRÖMS SK…..104..13½-26½…2p

Rond 6………2007-03-04

NYBRO SS…………… – OLOFSTRÖM SK……..6-2…2-0

1. Valter Lukez…….1769 – Nadislav Blazic…….1936..½-½
2. Ingemar Johansson..1766 – Roland Nilsson……..1798..½-½
3. Mikael Cederblad…1752 – Eduard Paveo……….1805..0-1
4. Ingemar Ernstsson..1724 – Neven Pernic……….1561..1-0
5. Tryggve Ivarsson…1664 – Michael Nemeth……..1606..1-0
6. Jörgen Arbman……1564 – Stefan Székely……..1330..1-0
7. Johnny Williamsson.1573 – Abdul Yania………..1235..1-0
8. Jan Arbman………1591 – W.O…………………….1-0

Övriga resultat:

VÄXJÖ SK II…………… – VANNEBERGA SK……3½-4½.0-2
EMMABODA SS…………… – KARLSKRONA SV……4½-3½.2-0
RÖDEBY SK II………….. – KALMAR SK……….5 -3..2-0

Ställningen efter sjätte ronden:

1.(1) EMMABODA SS…….501..29½-18½..10p
2.(2) VANNEBERGA SK…..501..28 -20 ..10p
3.(4) RÖDEBY SK II……312..26½-21½…7p
4.(5) NYBRO SS……….312..25½-22½…7p
5.(3) VÄXJÖ SK II…….303..27½-20½…6p
6.(6) KALMAR SK………204..19 -29….4p
7.(7) KARLSKRONA SV…..105..20½-27½…2p
8.(8) OLOFSTRÖMS SK…..105..15½-32½…2p

Rond 7………2007-03-25

KALMAR SK………….. – NYBRO SS…………3-5…0-2

1. Stefan Björklund…2023 – Valter Lukez……….1769..1-0
2. Thommy Perlinger…1815 – Ingemar Johansson…..1766..½-½
3. Mikael Ohlsson…..1728 – Mikael Cederblad……1752..0-1
4. Ingmar Gustavsson..1583 – Ingemar Ernstsson…..1724..0-1
5. Sveinung Haslestad.1497 – Tryggve Ivarsson……1664..1-0
6. Allan Johansson….1468 – Jan Arbman…………1591..½-½
7. Stefan Sjöblom…..1494 – Johnny Williamsson….1573..0-1
8. Richard Bengtsson..1322 – Jörgen Arbman………1564..0-1

Övriga resultat:

KARLSKRONA SV…………. – RÖDEBY SK II…….5½-2½.2-0
VANNEBERGA SK…………. – EMMABODA SS……..4 -4..1-1
OLOFSTRÖM SK………….. – VÄXJÖ SK II……..5½-2½.2-0

Slutställningen:

Till Division II
1.(1) EMMABODA SS…….511.33½-22½.11p
2.(2) VANNEBERGA SK…..511.32 -24..11p
3.(4) NYBRO SS……….412.30½-25½..9p

Kvar i Division III
4.(3) RÖDEBY SK II……313.29 -27…7p
5.(5) VÄXJÖ SK II…….304.30 -26…6p
6.(7) KARLSKRONA SV…..205.26 -30…4p
7.(6) KALMAR SK………205.22 -34…4p

Till Till Småländskan
8.(8) OLOFSTRÖMS SK…..205.21 -35…4p

Bästa poängplockarna:(båda lagen)

1. Anders Eklöf……….-…0…-…-…-…-…-…0p
2. Valter Lukez……….1…1…0…1…0…½…0..3½p
3. Ingemar Johansson…..0…0…½…-…1…½…½..2½p
4. Mikael Cederblad……0…½…½…0…½…0…1..2½p
5. Ingemar Ernstsson…..½…1…0…0…0…1…1..3½p
6. Tryggve Ivarsson……0…1…0…0…0…1…0…2p
7. Jan Arbman…………½…1…0…1…1…1…½…5p
8. Jan Stenqvist………-…-…-…-…-…-…-…0p
9. Trendafil Talevski….-…-…-…-…-…-…-…0p
10 Johnny Williamsson….1…0…1…1…½…1…1..5½p
11 Carl-Axel Hallberg….-…-…-…-…-…-…-…0p
12 Jörgen Arbman………-…1…0…1…1…1…1…5p
13 Bo Petersson……….-…-…-…-…-…-…-…0p
14 Kent Nilsson……….0…1…-…1…½…1…0..3½p
15 Michael Lindén……..0…0…½…½…½…1…0..2½p
16 Lennart Andersson…..-…-…-…-…-…-…-…0p
17 Berny Jonsson………½…-…½…0…½…1…0..2½p
18 Mattias Hågestad……1…1…1…0…½…½…1…5p
19 Johan Williamsson…..-…-…-…-…-…-…-…0p
20 Åke Johansson………-…-…0…0…0…1…0…1p
21 Anders Lundell……..-…-…-…-…-…-…-…0p
22 Mia Olausson……….-…-…-…-…-…-…-…0p
23 Paul Israelsson…….-…-…-…-…-…-…-…0p
24 Jan Hurtig…………0…0…0…0…-…-…-…0P
25 Mikael Melander…….-…-…-…-…-…-…-…0p
26 Christian Williamsson.-…-…-…-…-…-…-…0p
27 Hans Eriksson………0…-…-…-…-…-…-…0p
27 Michelangelo Miskulin.-…-…-…-…-…-…-…0p
27 Kim Lindholm……….-…-…-…-…-…-…-…0p
27 Pamela Israelsson…..-…-…-…-…-…-…-…0p
27 Robin Thorsell……..-…-…-…-…-…-…-…0p
27 Daniel Granström……-…-…-…-…-…-…-…0p