Allsvenska serien div IV, grupp 11

http://www.schack.se/Allsvenskang/2006/Allsvenskanresultat.htm Klicka på 4.11 i nederkant

Rond 1………2006-10-29

GLASRIKET SK II………….- NYBRO SS II………..3½-1½..2-0

1. Per-Åke Johansson….1853 – Michael Lindén….1548..1-0
2. Tom Fransson………1615 – Berny Jonsson…..1510..½-½
3. Pajtim Kraniqi…….1358 – Mattias Hågestad..1418..0-1
4. Angelina Fransson….1334 – Jan Hurtig……..1255..1-0
5. Freddy Hellman…….1208 – Hans Eriksson…..1200..1-0

Övriga resultat:

EKSJÖ/ANEBY III……… – SK FRAMÅT II…… 2½-2½..1-1
HULTSFREDS SK II…….. – INGELSTAD/URÅSA SK.1½-3½..0-2
LJUNGBY SK………….. – RONNEBY SK II….. 3 -2 ..2-0

Ställningen efter första ronden:

1. GLASRIKET SK II….100..3½-1½..2p
1. INGELSTAD/URÅSA SK.100..3½-1½..2p
3. LJUNGBY SK………100..3 -2 ..2p
4. EKSJÖ/ANEBY III….010..2½-2½..1p
4. SK FRAMÅT II…….010..2½-2½..1p
6. RONNEBY SK II……001..2 -3 ..0p
7. HULTSFRED SK II….001..1½-3½..0p
8. NYBRO SS II……..001..1½-3½..0p

Rond 2………2006-11-19

NYBRO SS II…………… – RONNEBY SK II…. 2-3..0-2

1. Johnny Williamsson.1576 – Safet Zuko…………1523..0-1
2. Kent Nilsson…….1550 – Per Holmslytte……..1506..1-0
3. Michael Lindén…..1548 – Peter Svensson……..1506..0-1
4. Mattias Hågestad…1418 – Lars Karlsson………1410..1-0
5. Jan Hurtig………1235 – John Fogelberg……..1342..0-1

Övriga resultat:

GLASRIKET SK II………… – EKSJÖ/ANEBY III.. 2½-2½..1-1
INGELSTAD/URÅSA SK……… – LJUNGBY SK……..1½-3½..0-2
SK FRAMÅT II…………… – HULTSFREDS SK II.. ½-4½..0-2

Ställningen efter andra ronden:

1.(1) LJUNGBY SK……..200.. 6½- 3½…4p
2.(1) GLASRIKET SK II…110.. 6 – 4 …3p
3.(7) HULTSFRED SK II…101.. 6 – 4….2p
4.(4) EKSJÖ/ANEBY III…020.. 5 – 5….2p
4.(6) RONNEBY SK II…..101.. 5 – 5….2p
4.(1) INGELSTAD/URÅSA…101.. 5 – 5….2p
7.(4) SK FRAMÅT II……011.. 3 – 7….1p
8.(8) NYBRO SS II…….002.. 3½- 6½…0p

Rond 3………2006-12-10

EKSJÖ/ANEBY III………… – NYBRO SS II……..3 -2..2-0

1. Gunnar Forsberg…….1657 – Michael Lindén……..1548..½-½
2. Daniel Löfgren……..1545 – Berny Jonsson………1510..½-½
3. Martin Hillberg…….1523 – Mattias Hågestad…..1418..0-1
4. Albin Persson………1473 – Åke Johansson………1398..1-0
5. Kristoffer Gustavsson.1391 – Jan Hurtig…………1235..1-0

Övriga resultat:

HULTSFREDS SK II……… – GLASRIKET SK II…. 5 -0 ..2-0 WO
LJUNGBY SK…………… – SK FRAMÅT II……..4½- ½..2-0
RONNEBY SK II………… – INGELSTAD/URÅSA SK..4 -1…2-0

Ställningen efter tredje ronden:

1.(1) LJUNGBY SK……..300..11 – 4 …6p
2.(3) HULTSFRED SK II…201..11 – 4 …4p
3.(4) RONNEBY SK II…..201.. 9 – 6….4p
4.(4) EKSJÖ/ANEBY III…120.. 8 – 7….4p
5.(2) GLASRIKET SK II…111.. 6 – 9….3p
6.(4) INGELSTAD/URÅSA…102.. 6 – 9….2p
7.(7) SK FRAMÅT II……012.. 3½-11½…1p
8.(8) NYBRO SS II…….003.. 5½- 9½…0p

Rond 4………2007-01-21

NYBRO SS II…………… – INGELSTAD/URÅSA SK……½ -4½.0-2

1. Michael Lindén…..1530 – Dennis Lindsten…….1908..½-½
2. Berny Jonsson……1517 – Mattias Nilsson…….1896..0-1
3. Mattias Hågestad…1468 – Urban Lundström…….1700..0-1
4. Åke Johansson……1385 – L-G Pettersson……..1608..0-1
5. Jan Hurtig………1203 – Rolf Johnsson………1576..0-1

Övriga resultat:

GLASRIKET SK II………. – LJUNGBY SK………1½-3½.0-2
EKSJÖ/ANEBY III………. – HULTSFREDS SK II…3½-1½.2-0
SK FRAMÅT II…………. – RONNEBY SK II……3½-1½.2-0

Ställningen efter fjärde ronden:

1.(1) LJUNGBY SK……..400..14½- 5½…8p
2.(4) EKSJÖ/ANEBY III…220..11½- 8½…6p
3.(2) HULTSFRED SK II…202..12½- 7½…4p
4.(3) RONNEBY SK II…..202..10½- 9½…4p
5.(6) INGELSTAD/URÅSA…202..10½- 9½…4p
6.(5) GLASRIKET SK II…112.. 7½- 12½..3p
7.(7) SK FRAMÅT II……112.. 7 – 13…3p
8.(8) NYBRO SS II…….004.. 6 – 14…0p

Rond 5………2007-02-11

HULTSFREDS SK II……….. – NYBRO SS II……3-2…2-0

1. Nils Erlandsson….1685 – Kent Nilsson……….1537..½-½
2. Lennart Beijer…..1634 – Michael Lindén……..1530..½-½
3. Clarence Dahlström.1626 – Berny Jonsson………1517..½-½
4. Harald Karlsson….1610 – Mattias Hågestad……1468..½-½
5. Jan Adolfsson……1507 – Åke Johansson………1385..1-0

Övriga resultat:

LJUNGBY SK……………. – EKSJÖ/ANEBY III….4 – 1..2-0
RONNEBY SK II…………. – GLASRIKET SK II…. ½-4½..0-2
INGELSTAD/URÅSA SK…….. – SK FRAMÅT II…….2½-2½..1-1

Ställningen efter femte ronden:

1.(1) LJUNGBY SK……..500..18½- 6½..10p
2.(3) HULTSFRED SK II…302..15½- 9½…6p
3.(2) EKSJÖ/ANEBY III…221..12½-12½…6p
4.(5) INGELSTAD/URÅSA…212..13 -12….5p
5.(6) GLASRIKET SK II…212..12 -13….5p
6.(4) RONNEBY SK II…..203..11 -14….4p
7.(7) SK FRAMÅT II……122.. 9½-15½…4p
8.(8) NYBRO SS II…….005.. 8 -17….0p

Rond 6………2007-03-04

NYBRO SS II…………… – SK FRAMÅT II……4½-½…2-0

1. Kent Nilsson…….1537 – Nils Nilsson……….1429..1-0
2. Michael Lindén…..1530 – Michael Andersson…..1300..1-0
3. Berny Jonsson……1517 – Oskar Niklasson…….1357..1-0
4. Mattias Hågestad…1468 – Per Martis…………1308..½-½
5. Åke Johansson……1385 – Lars Eriksson………1382..1-0

Övriga resultat:

GLASRIKET SK II………….. – INGELSTAD/URÅSA SK..½-4½.0-2
EKSJÖ/ANEBY III………….. – RONNEBY SK II……3 -2..2-0
HULTSFREDS SK II…………. – LJUNGBY SK………2½-2½.1-1

Ställningen efter sjätte ronden:

1.(1) LJUNGBY SK……..510..21 – 9 ..11p
2.(3) EKSJÖ/ANEBY…….321..15½-14½…8p
3.(2) HULTSFRED SK II…312..18 -12 …7p
4.(4) INGELSTAD/URÅSA…312..17½-12½…7p
5.(5) GLASRIKETS SK II..213..12½-17½…5p
6.(6) RONNEBY SK II…..204..13 -17….4p
7.(7) SK FRAMÅT II……123..10 – 20…4p
8.(8) NYBRO SS II…….105..12½- 17½..2p

Rond 7………2007-03-25

LJUNGBY SK…………. – NYBRO SS II………4-1…2-0

1. Pär Källerholm…..2058 – Kent Nilsson……….1537..1-0
2. Arne Svensson……1757 – Michael Lindén……..1530..1-0
3. Marjan Radsel……1565 – Berny Jonsson………1517..1-0
4. Anders Rådberg…..1522 – Mattias Hågestad……1468..0-1
5. John Rådberg…….1501 – Åke Johansson………1385..1-0

Övriga resultat:

RONNEBY SK II…………. – HULTSFREDS SK II……2 -3..0-2
INGELSTAD/URÅSA SK…….. – EKSJÖ/ANEBY III…….4 -1..2-0
SK FRAMÅT II………….. – GLASRIKET SK II……. ½-4½.0-2

Slutställningen:

Till Division III
1.(1) LJUNGBY SK……..610.25 -10.13p
2.(4) INGELSTAD/URÅSA…412.21½-13½.9p
3.(3) HULTSFRED SK II…412.21 -14..9p
4.(2) EKSJÖ/ANEBY II….322.16½-18½.8

SMÅLÄNDSKAN (DIV IV KOMMER FÖRMODLIGEN ATT UPPHÖRA NÄSTA SÄSONG)
5.(5) GLASRIKETS SK II..313.17 -18..7p
6.(6) RONNEBY SK II…..205.15 -20..4p
7.(7) SK FRAMÅT II……124.10½-24½.4p
8.(8) NYBRO SS II…….106.13½-21½.2p

Bästa poängplockarna:(båda lagen)

1. Anders Eklöf……….-…0…-…-…-…-…-…0p
2. Valter Lukez……….1…1…0…1…0…½…0..3½p
2. Ingemar Johansson…..0…0…½…-..1-…½…½..2½p
4. Mikael Cederblad……0…½…½…0…½…0…1..2½p
5. Ingemar Ernstsson…..½…1…0…0…0…1…1..3½p
6. Tryggve Ivarsson……0…1…0…0…0…1…0…2p
7. Jan Arbman…………½…1…0…1…1…1…½.. 5p
8. Jan Stenqvist………-…-…-…-…-…-…-…0p
9. Trendafil Talevski….-…-…-…-…-…-…-…0p
10.Johnny Williamsson….1…0…1…1…½…1…1..5½p
11 Carl-Axel Hallberg….-…-…-…-…-…-…-…0p
12.Jörgen Arbman………-…1…0…1…1…1…1…5p
13.Bo Petersson……….-…-…-…-…-…-…-…0p
14.Kent Nilsson……….0…1…-…1…½…1…0..3½p
15.Michael Lindén……..0…0…½…½…½…1…0..2½p
16.Lennart Andersson…..-…-…-…-…-…-…-…0p
17.Berny Jonsson………½…-…½…0…½…1…0..2½p
18.Mattias Hågestad……1…1…1…0…½…½…1…5p
19.Johan Williamsson…..-…-…-…-…-…-…-…0p
20.Åke Johansson………-…-…0…0…0…1…0…1p
21.Anders Lundell……..-…-…-…-…-…-…-…0p
22.Mia Olausson……….-…-…-…-…-…-…-…0p
23.Paul Israelsson…….-…-…-…-…-…-…-…0p
24.Jan Hurtig…………0…0…0…0…-…-…-…0P
25.Mikael Melander…….-…-…-…-…-…-…-…0p
26.Christian Williamsson.-…-…-…-…-…-…-…0p
27.Hans Eriksson………0…-…-…-…-…-…-…0p
27.Michelangelo Miskulin.-…-…-…-…-…-…-…0p
27.Kim Lindholm……….-…-…-…-…-…-…-…0p
27.Pamela Israelsson…..-…-…-…-…-…-…-…0p
27.Robin Thorsell……..-…-…-…-…-…-…-…0p
27.Daniel Granström……-…-…-…-…-…-…-…0p