Allsvenska serien div III, grupp 9

http://www.schack.se/Allsvenskang/2004/Allsvenskanresultat.htm klicka på 3.9 i nederkant

Rond 1………2004-10-24

KALMAR SK……………….- NYBRO SS…….5½-2½..2-0

1. Stefan Björklund…..2016 – Valter Lukez……1790..1-0
2. Ismet Mesic……….1847 – Ingemar Johansson.1765..½-½
3. Michael Ohlsson……1672 – Ingemar Ernstsson.1716..1-0
4. Ingemar Gustavsson…1600 – Mikael Cederblad..1710..1-0
5. Allan Johansson……1519 – Tryggve Ivarsson..1707..0-1
6. Sveinung Haslestad…1508 – Jan Arbman……..1657..1-0
7. Göte Mathold………1459 – Jörgen Arbman…..1595..0-1
8. Boo Malm………….1350 – Johnny Williamsson1581..1-0

Övriga resultat:

NJUDUNGS SK………….. – SCHACK 08 III….. 5½-2½…2-0
ÖLANDS SS……………. – VÄSTERVIKS ASK II..2½-5½…0-2
EKSJÖ/ANEBYALL II…….. – HULTSFREDS SK II…6 -2….2-0

Ställningen efter första ronden:

1. Eksjö/Anebyall II..100..6 -2…2p
2. Njudungs SK……..100..5½-2½..2p
2. Kalmar SK……….100..5½-2½..2p
2. Västerviks ASK…..100..5½-2½..2p
5. Ölands SS……….001..2½-5½..0p
5. Nybro SS………..001..2½-5½..0p
5. Schack 08 III……001..2½-5½..0p
8. Hultsfreds SK II…001…2-6…0p

Rond 2………2004-11-14

NYBRO SS……………. – EKSJÖ/ANEBYALL II 4-4..1-1

1. Anders Eklöf……1971 – P-O Nordström………1931..0-1
2. Valter Lukez……1790 – Glenn Karlsson……..1865..½-½
3. Ingemar Johansson.1765 – Roger Fahlström…….1843..0-1
4. Ingemar Ernstsson.1716 – Simon Alm………….1770..½-½
5. Mikael Cederblad..1710 – Bengt Eriksson……..1709..1-0
6. Tryggve Ivarsson..1707 – Bertil Bjaring……..1698..0-1
7. Jan Arbman……..1657 – Gunnar Forsberg…….1613..1-0
8. Robert Berg…….1618 – Kristoffer Gustafsson.1444..1-0

Övriga resultat:

NJUDUNGS SK………… – ÖLANDS SS………..5 -3..2-0
SCHACK 08 SK II…….. – HULTSFREDS SK II….5½-2½.2-0
VÄSTERVIKS ASK II…… – KALMAR SK………. 6 -2..2-0

Ställningen efter andra ronden:

1.(2) VÄSTERVIKS ASK II.200..11½- 4½…4p
2.(2) NJUDUNGS SK…….200..10½- 5½…4p
3.(1) EKSJÖ/ANEBYALL II.110..10 – 6….3p
4.(5) SCHACK 08 III…..101…8 – 8….2p
5.(2) KALMAR SK………101…7½- 8½…2p
6.(5) NYBRO SS……….011.. 6½- 9½…1p
7.(5) ÖLANDS SS………002.. 5½-10½…0p
8.(8) HULTSFREDS SK II..002…4½-11½…0p

Rond 3………2004-12-05

HULTSFREDS SK II……. – NYBRO SS………..3½-4½..0-2

1. Anders Frost……..1759 – Ingemar Johansson..1765..1-0
2. Nils Erlandsson…..1670 – Ingemar Ernstsson..1716..½-½
3. Bob Clignes………1666 – Mikael Cederblad…1713..½-½
4. Clarence Dahlström..1654 – Tryggve Ivarsson…1707..0-1
5. Lennart Beijer……1621 – Jan Arbman………1657..1-0
6. Harald Karlsson…..1612 – Jörgen Arbman……1595..0-1
7. Jan Adolfsson…….1601 – Johnny Williamsson.1581..0-1
8. Alf Carlsson……..1591 – Michael Lindén…..1547..½-½

Övriga resultat:

ÖLANDS SS……………. – SCHACK 08 III…….6½-1½..2-0
KALMAR SK……………. – NJUDUNGS SK………4½-3½..2-0
EKSJÖ ANEBY ALL II……. – VÄSTERVIKS ASK II…3 -5…0-2

Ställningen efter tredje ronden:

1.(1) VÄSTERVIKS ASK II..300.. 16½- 7½..6p
2.(2) NJUDUNGS SK……..201.. 14 -10…4p
3.(5) KALMAR SK……….201.. 12 -12…4p
4.(3) EKSJÖ/ANEBY ALL II.111…13 -11…3p
5.(6) NYBRO SS………..111…11 -13…3p
6.(7) ÖLANDS SS……….102.. 12 -12…2p
7.(4) SCHACK 08 III……102.. 9½-14½..2p
8.(8) HULTSFREDS SK II…003… 8 -16…0p

Rond 4………2005-01-16

SCHACK 08 III……… – NSS…………….4½-3½.2-0

1. Robert Barklund……1903 – Valter Lukez……1786..1-0
2. Jörgen Nilsson…….1880 – Tryggve Ivarsson..1713..1-0
3. Lars Pettersson……1842 – Mikael Cederblad..1703..½-½
4. Håkan Jonsäll……..1839 – Ingemar Ernstsson.1698..½-½
5. Topio Ukkonen……..1809 – Jan Arbman……..1631..1-0
6. Jörgen Jones………1772 – Jörgen Arbman…..1613..0-1
7. Johan Wiklund……..1612 – Johnny Williamsson1580..0-1
8. Johan Samuelsson…..1591 – Michael Lindén….1554..½-½

Övriga resultat:

NJUDUNGS SK………….. – EKSJÖ/ANEBY ALL II.3½-4½.0-2
VÄSTERVIKS ASK II…….. – HULTSFRED SK II….3½-4½.0-2
ÖLANDS SS……………. – KALMAR SK……….3½-4½.0-2

Ställningen efter fjärde ronden:

1.(1) VÄSTERVIKS ASK II..301..20 -12..6p
2.(3) KALMAR SK……….301..16½-15½.6p
3.(4) EKSJÖ/ANEBY ALL II.211..17½-14½.5p
4.(2) NJUDUNGS SK……..202..17½-14½.4p
5.(7) SCHACK 08 III……202..14 -18..4p
6.(5) NYBRO SS………..112..14½-17½.3p
7.(6) ÖLANDS SS……….103..15½-16½.2p
8.(8) HULTSFREDS SK II…103..12½-19½.2p

Rond 5………2005-02-06

NYBRO SS………… – VÄSTERVIKS ASK II……4-4…1-1

1. Tryggve Ivarsson…..1713 – John Fritz……..1941..0-1
2. Mikael Cederblad…..1703 – Sten Broddefalk…1828..0-1
3. Ingemar Ernstsson….1698 – Osman Medic…….1749..1-0
4. Jan Arbman………..1631 – Sten Larsson……1705..½-½
5. Robert Berg……….1627 – Åke Johansson…..1617..0-1
6. Johnny Williamsson…1580 – Anna-Lena Karlsson1635..½-½
7. Carl-Axel Hallberg…1617 – Erik Ekström……1522..1-0
8. Trendafil Talevski…1567 – Bo Frick……….1495..1-0

Övriga resultat:

KALMAR SK…………….. – SCHACK 08 III…….8- 0..2-0
EKSJÖ/ANEBY ALL II…….. – ÖLANDS SS………. 6- 2..2-0
HULTSFRED SK II……….. – NJUDUNGS SK………4- 4..1-1

Ställningen efter femte ronden:

1.(2) KALMAR SK……….401.24½-15½.8p
2.(1) VÄSTERVIK SK II….311.24 -16 .7p
3.(3) EKSJÖ/ANEBY ALL II.311.23½-16½.7p
4.(4) NJUDUNGS SK……..212.21½-18½.5p
5.(5) NYBRO SS………..122.18½-21½.4p
6.(5) SCHACK 08 III……203.14 -26..4p
7.(8) HULTSFREDS SK II…113.16½-23½.3p
8.(7) ÖLANDS SS……….104.17½-22½.2p

Rond 6………2005-02-27

NJUDUNGS SK……. – NYBRO SS………..3½-4½.0-2

1. Per Christensen……2050 – Anders Eklöf……1953..0-1
2. Hans Jonsson………1855 – Valter Lukez……1786..½-½
3. Jan Bursell……….1816 – Ingemar Johansson.1740..1-0
4. Adolf Kapin……….1774 – Tryggve Ivarsson..1713..1-0
5. Stig Wilhelmsson…..1663 – Mikael Cederblad..1703..0-1
6. Gösta Wilhelmsson….1609 – Ingemar Ernstsson.1698..0-1
7. Torbjörn Ahlgren…..1371 – Jan Arbman……..1631..0-1
8. Bengt-Åke Johansson..1312 – Carl-Axel Hallberg1617..1-0

Övriga resultat:

ÖLANDS SS……………. – HULTSFREDS SK II..4½-3½.2-0
KALMAR SK……………. – EKSJÖ ANEBYALL II.3 -5..0-2
SCHACK 08 III………… – VÄSTERVIKS ASK II 5½-2½.2-0

Ställningen efter sjätte ronden:

1.(3) EKSJÖ/ANEBY ALL II.411.28½-19½.9p
2.(1) KALMAR SK……….402.27½-20½.8p
3.(2) VÄSTERVIK ASK II…312.26½-21½.7p
4.(5) NYBRO SS………..222.23 -25..6p
5.(6) SCHACK 08 III……303.19½-28½.6p
6.(4) NJUDUNGS SK……..213.25 -23..5p
7.(8) ÖLANDS SS……….204.22 -26..4p
8.(7) HULTSFREDS SK II…114.20 -28..3p

Rond 7………2005-03-20

NYBRO SS……………….. – ÖLANDS SS……½-7½ 0-2

1. Valter Lukez………1786 – Johan Haag……….2003..0-1
2. Ingemar Johansson….1740 – Roger Larsson…….1987..½-½
3. Tryggve Ivarsson…..1713 – Mikael Nilsson……1952..0-1
4. Mikael Cederblad…..1703 – Christer Erlandsson.1865..0-1
5. Ingemar Ernstsson….1698 – Göran Olsen………1843..0-1
6. Jan Arbman………..1631 – Ingvar Landén…….1815..0-1
7. Carl-Axel Hallberg…1617 – Jan Henell……….1688..0-1
8. Robert Berg……….1627 – Ingvar Svensson…..1611..0-1
Övriga resultat:

EKSJÖ/ANEBY ALL II………- SCHACK 08 III…. 3-5..0-2
HULTSFREDS SK II………..- KALMAR SK……..5½-2½.2-0
VÄSTERVIKS ASK II……….- NJUDUNGS SK…… 6-2..2-0

Slutställningen:

Till Division II
1. VÄSTERVIK ASK II…412.32½-23½.9p

Kvar i Division III
2. EKSJÖ/ANEBY ALL II.412.31½-25½.9p
3. KALMAR SK……….403.30 -26..8p
4. SCHACK 08 III……403.24½-31½.8p
5. ÖLANDS SS……….304.29½-26½.6p
6. NYBRO SS………..223.23½-32½.6p
Nedflyttade till Division IV:
7. NJUDUNGS SK……..213..27-29..5p
8. HULTSFREDS SK II…214.25½-30½.5p

Bästa poängplockarna:(båda lagen)

1. Anders Eklöf……….-…0…-…-…-…1…-…1p
2. Valter Lukez……….0…½…-…0…-…½…0…1p
3 Ingemar Johansson…..½…0…0…-…-…0…½…1p
4. Ingemar Ernstsson…..0…½…½…½…1…1…0…3½p
5. Mikael Cederblad……0…1…½…½…0…1…0…3p
6. Tryggve Ivarsson……1…0…1…0…0…0…0…2p
7. Jan Arbman…………0…1…0…0…½…1…0…2½p
8. Robert Berg………..-…1…-…-…0…-…0…1p
9. Carl-Axel Hallberg….-…-…-…0…1…0…0…1p
10 Jörgen Arbman………1…½…1…1…-…0…0…3½p
11 Jan Stenqvist………-…-…-…-…-…-…-…0p
12 Johnny Williamsson….0…1…1…1…½…½…1…5p
13.Trendafil Talevski….-…-…-…-…1…-…-…1p
14.Bo Petersson……….-…-…-…-…-…-…-…0p
15.Michael Lindén……..0…1…½…½…0…0…0…2p
16.Lennart Andersson…..-…-…-…-…-…-…-…0p
17.Berny Jonsson………0…1…1…0…0…0…-…2p
18.Johan Williamsson…..-…-…-…-…-…-…-…0p
19.Åke Johansson………1…1…-…0…0…0…1…3p
20.Anders Lundell……..-…-…-…-…-…-…-…0p
21.Mia Olausson……….-…-…-…-…-…-…-…0p
22.Paul Israelsson…….-…-…-…-…-…-…-…0p
23.Jan Hurtig…………0…-…0…0…-…-…0…0p
24.Christian Williamsson.-…-…-…-…-…-…-…0p
25.Hans Eriksson………-…-…0…0…0…-…-…0p
25.Michelangelo Miskulin.-…-…-…-…-…-…-…0p
25.Kim Lindholm……….-…-…-…-…-…-…-…0p
25.Pamela Israelsson…..-…-…-…-…-…-…-…0p
25.Mikael Melander…….-…-…-…-…1…-…-…1p
25.Robin Thorsell……..-…-…-…-…-…-…-…0p
25.Daniel Granström……-…-…-…-…-…-…-…0p