Småländskan

Rond 1………2011-10-23

EKSJÖ ANEBY III………..- NYBRO SS II……..2-3…0-2

1. Gunnar Forsberg……1634 – Michael Lindén…..1653..0-1
2. Leopold Böttcher…..1563 – Jan Arbman………1630..1-0
3. Mikael Cehola……..1448 – Berny Jonsson……1570..0-1
4. Birger Axelsson……1354 – Åke Johansson……1448..0-1
5. Pierre Grahn………1200 – W.O………………….1-0

Övriga resultat:

LJUNGBY SK……….. – KALMAR SK………..2 -3..0-2
HULTSFRED SK II…… – FRIROND

Ställningen efter första ronden:

1. Nybro SS II……………..100..3 -2 ..2p
1. Kalmar SK……………….100..3 -2 ..2p
3. Hultsfred SK II………….000..0 -0 ..0p
4. Eksjö/Aneby SK III……….001..2 -3 ..0p
5. Ljungby SK………………001..2 -3 ..0p

Rond 2………2011-11-13


NYBRO SS II………….. – LJUNGBY SK……..0 -5 ..0-2

1. Michael Lindén…….1653 – Pär Källerholm…..2091..0-1
2. Jan Arbman………..1630 – John Rådberg…….1866..0-1
3. Berny Jonsson……..1570 – Magnus Olausson….1612..0-1
4. Jörgen Arbman……..1554 – Johnny Hoang…….1524..0-1
5. Åke Johansson……..1448 – Anders Rådberg…..1400..0-1

Övriga resultat:

HULTSFRED SK II………. – EKSJÖ ANEBY SK III 3 -2 ..2-0
KALMAR SK……………. – FRIROND
.
Ställningen efter andra ronden:

1. LJUNGBY SK………………101..7 -3 ..2p
2. KALMAR SK……………….100..3 -2 ..2p
2. HULTSFRED SK II………….100..3 -2 ..2p
4. NYBRO SS II……………..101..3 -7 ..2p
5. EKSJÖ/ANEBY SK III……….002..4 -6 ..0p

Rond 3………2012-01-15

KALMAR…………….. – NYBRO SS II……….5 -0 ..2-0

1. Mikael Ohlsson…….1851 – Jan Arbman………1604..1-0
2. Sveinung Haslestad…1635 – Jörgen Arbman……1545..1-0
3. Mattias Kulander…..1545 – Åke Johansson……1447..1-0
4. Kevin Söderlund……1535 – Jan Hurtig………1230..1-0
5. Z Anderberg……….1223 – W.O………………….1-0

Övriga resultat:

LJUNGBY SK………… – HULTSFRED SK II…… 5 -0…2-0
EKSJÖ ANEBY III……. – FRIROND

Ställningen efter tredje ronden:

1.(1) LJUNGBY SK……………201.12 – 3..4p
2.(2) KALMAR……………….200..8 – 2..4p
3.(2) HULTSFRED SK II……….101..3 – 7..2p
4.(4) NYBRO SS II…………..102..3 -12..2p
5.(5) EKSJÖ/ANEBY SK III…….002..4 – 6..0p

Rond 4………2012-02-05


NYBRO SS II………… – FRIROND

Övriga resultat:

HULTSFRED SK II……. – KALMAR SK…….. ½-4½..0-2
EKSJÖ ANEBY III……. – LJUNGBY SK…….2½-2½..1-1

Ställningen efter fjärde ronden:

1.(2) KALMAR SK…………….300.12½- 2½.6p
2.(1) LJUNGBY SK……………211.14½- 5½ 5p
3.(3) HULSTFREDS SK II………102..3½-11½.2p
4.(4) NYBRO SS II…………..102..3 -12..2p
5.(5) EKSJÖ/ANEBY SK III…….012..6½-8½..1p

Rond 5………2012-03-18


NYBRO SS II………. – HULTSFRED SK II…….5 -0 …2-0

1. Jan Arbman………..1604 – Rune Johansson……1583..1-0
2. Berny Jonsson……..1569 – Jan Adolfsson…….1540..1-0
3. Jörgen Arbman……..1545 – Bengt-Åke Johansson.1430..1-0
4. Åke Johansson……..1449 – Aage Jonsen………1304..1-0
5. Jan Hurtig………..1230 – Krister Segergren…1318..1-0

Övriga resultat:

KALMAR SK…………… – EKSJÖ ANEBY III………X -X .X-X
LJUNGBY SK………….. – FRIROND

Slutställningen:

Till Division III
1.(1) KALMAR SK……………….300.12½- 2½.6p

2.(2) LJUNGBY SK………………211.14½- 5½.5p
3.(4) NYBRO SS II……………..202..8 -12..4p
4.(3) HULTFRED SK II…………..103..3½-16½.2p
5.(5) EKSJÖ/ANEBY SK III……….012..6½- 8½.1p

Bästa poängplockarna:(båda lagen)

1. Ingemar Johansson…..0…0…-…0…-…-…-… 0p
2. Mikael Cederblad……½…½…0…1…0…0…0… 2p
3. Valter Lukez……….1…½…½…-…0…0…½…2½p
4. Johnny Williamsson….0…0…½…1…1…½…1… 4p
5. Ingemar Ernstsson…..½…½…0…½…0…0…0…1½p
6. Carl-Axel Hallberg….0…1…½…-…1…-…0…2½p
7. Mattias Hågestad……0…1…1…1…1…1…0… 5p
8. Tryggve Ivarsson……½…½…1…0…0…1…½…3½p
9. Michael Lindén……..1…0…1…0…1…½…½… 4p
10 Jan Arbman…………0…0…-…0…-…½…1…1½p
11 Berny Jonsson………1…0…-…½…-…-…1…2½p
12 Jörgen Arbman………1…0…-…-…0…-…1… 2p
13 Åke Johansson………1…0…-…0…-…-…1… 2p
14 Lennart Alm………..-…-…-…-…-…-…-… 0p
15 Kent Nilsson……….-…-…-…-…-…-…-… 0p
16 Christian Williamsson.-…-…-…-…-…-…-… 0p
17 Jan Hurtig…………-…-…-…0…-…-…1… 1p
19 Hans Eriksson………-…-…-…-…-…-…-… 0p
19 Rebecca Arbman……..-…-…-…-…-…-…-… 0p
19 Alexander Arbman……-…-…-…-…-…-…-… 0p
19 Jessica Arbman……..-…-…-…-…-…-…-… 0p
19 Karin Ernstsson…….-…-…-…-…-…-…-… 0p
19 Sophia Arbman………-…-…-…-…-…-…-… 0p