Allsvenska serien div III, grupp 9

http://www.schack.se/Allsvenskang/2008/Allsvenskanresultat.htm Klicka på 3.9 i nederkant

Rond 1………2008-10-26

LJUNGBY SK…………..- NYBRO SS………..2½-5½..0-2

1. Pär Källerholm…….2068 – Valter Lukez…….1755..½-½
2. Axel Lindqvist…….1859 – Mikael Cederblad…1750..0-1
3. John Rådberg………1653 – Ingemar Ernstsson..1746..0-1
4. Arne Svensson……..1617 – Jan Arbman………1639..0-1
5. Marjon Rodsel……..1615 – Tryggve Ivarsson…1618..1-0
6. Johnny Hoong………1467 – Michael Lindén…..1600..½-½
7. Anders Rådberg…….1453 – Lennart Alm……..1570..½-½
8. Daniel Rådberg…….1364 – Johnny Williamsson.1543..0-1

Övriga resultat:

OSKARSHAMN SS…….. – INGELSTAD URÅSA SK 3½-3½..1-1
KALMAR SK………… – VÄXJÖ SK II……. ½-7½..0-2

Ställningen efter första ronden:

1. Växjö SK II……..100..7½- ½..2p
2. Nybro SS………..100..5½-2½..2p
3. Oskarshamn SS……010..3½-3½..1p Dubbel WO
3. Ingelstad/Uråsa SK.010..3½-3½..1p Dubbel WO
5. Ljungby SK………001..2½-5½..0p
6. Kalmar SK……….001.. ½-7½..0p

Rond 2………2008-11-16

NYBRO SS…………… – VÄXJÖ SK II…… 6 -2 ..2-0

1. Valter Lukez…….1755 – Marcus Johansson……1672..1-0
2. Mikael Cederblad…1750 – Pekka Suonpää………1650..1-0
3. Ingemar Ernstsson..1746 – Stefan Blucker……..1609..½-½
4. Jan Arbman………1639 – Mattis Olofsson Dolk..1545..1-0
5. Tryggve Ivarsson…1618 – Tom Rydström……….1438..1-0
6. Michael Lindén…..1600 – Jan-Erik Johansson….1468..½-½
7. Jörgen Arbman……1589 – Robin Lindhe……….1317..0-1
8. Lennart Alm……..1570 – Kasper Kjellqvist…..1282..1-0

Övriga resultat:

LJUNGBY SK…………. – OSKARSHAMN SS…… 3½-4½..0-2
INGELSTAD URÅSA SK….. – KALMAR SK………..4 -3 ..2-0

Ställningen efter andra ronden:

1.(2) NYBRO SS……….200..11½- 4½…4p
2.(3) OSKARSHAMN SS…..110.. 8 – 7 …3p
3.(3) INGELSTAD/URÅSA…110.. 7½- 6½…3p Dubbel W.O
4.(1) VÄXJÖ SK II…….101.. 9½- 6½…2p
5.(5) LJUNGBY SK……..002.. 6 – 7….0p
6.(6) KALMAR SK………002.. 3½- 11½..0p Dubbel W.O

Rond 3………2008-12-07

OSKARSHAMN SS……….. – NYBRO SS……..6-2..2-0

1. Josip Vrabec…….1898 – Valter Lukez……….1755..1-0
2. Bozur Gajic……..1706 – Mikael Cederblad……1750..1-0
3. Zaim Jeleinovic….1657 – Ingemar Ernstsson…..1746..1-0
4. Stefan Fransson….1747 – Jan Arbman…………1639..1-0
5. Mathias Johansson..1600 – Tryggve Ivarsson……1618..½-½
6. Johan Hultberg…..1626 – Michael Lindén……..1600..½-½
7. Ingvar Kindvall….1300 – Jörgen Arbman………1589..0-1
8. Nabih Semaan…….1300 – Lennart Alm………..1570..1-0

Övriga resultat:

KALMAR SK……………. – LJUNGBY SK………,5½-2½..2-0
VÄXJÖ SK II………….. – INGELSTAD URÅSA SK..4½-3½..2-0

Ställningen efter tredje ronden:

1.(2) Oskarshamn SK…..210..14 – 9 …5p
2.(4) Växjö SK II…….201..14 -10 …4p
3.(1) Nybro SS……….201..13½-10½…4p
4.(3) Ingelstad/Uråsa…111..11 -11….3p
5.(6) Kalmar SK………102.. 9 -14….2p
6.(5) Ljungby SK……..003.. 8½-12½…0p

Rond 4………2009-02-08

NYBRO SS…………… – INGELSTAD URÅSA SK. 5½-2½..2-0

1. Anders Eklöf…….1922 – Mattias Nilsson…….1904..0-1
2. Ingemar Johansson..1791 – Dennis Lindsten…….1856..0-1
3. Valter Lukez…….1769 – Urban Lundström…….1654..1-0
4. Mikael Cederblad…1765 – Lars-Göran Pettersson.1652..1-0
5. Ingemar Ernstsson..1732 – Rolf Johnsson………1542..½-½
6. Tryggve Ivarsson…1608 – Morat Bajic………..1542..1-0
7. Michael Lindén…..1589 – W.O…………………….1-0
8. Johnny Williamsson.1580 – W.O…………………….1-0

Övriga resultat:

LJUNGBY SK…………… – VÄXJÖ SK II……..4 -4 .1-1
OSKARSHAMN SS………… – KALMAR SK……….6 -2..2-0

Ställningen efter fjärde ronden:

1.(1) OSKARSHAMN SK…..310..20 -11 …7p
2.(3) NYBRO SS……….301..19 -13 …6p
3.(2) VÄXJÖ SK II…….211..18 -14 …5p
4.(4) INGELSTAD/URÅSA…112..13½-16½…3p
5.(5) KALMAR SK………103..11 -20 …2p
6.(6) LJUNGBY SK……..013..12½-16½…1p

Rond 5………2009-03-22

KALMAR SK………….. – NYBRO SS…………2-6…0-2

1. Stefan Björklund…1962 – Ingemar Johansson…..1791..½-½
2. Mikael Ohlsson…..1658 – Valter Lukez……….1769..½-½
3. Ingemar Gustavsson.1588 – Mikael Cederblad……1765..0-1
4. Sveinung Haslestad.1580 – Ingemar Ernstsson…..1732..0-1
5. Allan Johansson….1419 – Jan Arbman…………1655..½-½
6. Jimmy Pettersson…1397 – Tryggve Ivarsson……1608..½-½
7. Rikard Bengtsson…1396 – Michael Lindén……..1589..0-1
8. Kevin Söderberg….1259 – Johnny Williamsson….1580..0-1

Övriga resultat:

VÄXJÖ SK II…………… – OSKARSHAMN SS……2- 6..0-2
INGELSTAD URÅSA SK…….. – LJUNGBY SK………4- 4..1-1

Slutställningen:

Till Division II
1.(1) OSKARSHAMNS SS….410.26 -13 . 9p

Kvar i Division III
2.(2) NYBRO SS……….401.25 -15.. 8p
3.(3) VÄXJÖ SK II…….212.20 -20 ..5p
4.(4) INGELSTAD/URÅSA…122.17½-20½..4p
5.(6) LJUNGBY SK……..023.16½-20½..2p
6.(5) KALMAR SK………104.13 -26…2p

Bästa poängplockarna:(båda lagen)

1. Anders Eklöf……….-…-…-… …0…-… … 0p
2. Ingemar Johansson…..-…-…-… …0…½… … ½p
3. Valter Lukez……….½…1…0… …1…½… … 3p
4. Mikael Cederblad……1…1…0… …1…1… … 4p
5. Ingemar Ernstsson…..1…½…0… …½…1… … 3p
6. Jan Arbman…………1…1…0… …-…½… …2½p
7. Tryggve Ivarsson……0…1…½… …1…½… … 3p
8. Michael Lindén……..½…½…½… …1…1… …3½p
9. Jörgen Arbman………0…0…1…0…0… … … 1p
10 Lennart Alm………..½…1…0…0…1… … …2½p
11 Carl-Axel Hallberg….1…-…1…-…1… … … 3p
12 Johnny Williamsson….1…1…1…½…1…1… …5½p
13 Kent Nilsson……….0…0…1…-…-… … … 1p
14 Berny Jonsson………1…1…1…0…1… … … 4p
15 Mattias Hågestad……1…0…1…1…1… … … 4p
16 Åke Johansson………-…-… … … … … … p
17 Christian Williamsson.-…-…-… … … … … p
18 Jan Hurtig…………-…-…-… … … … … p
19 Hans Eriksson………-…-…-… … … … … p
19 Michelangelo Miskulin.-…-…-… … … … … p
19 Kim Lindholm……….-…-…-… … … … … p
19 Pamela Israelsson…..-…-…-… … … … … p
19 Robin Thorsell……..-…-…-… … … … … p
19 Rebecca Arbman……..-…-…-… … … … … p
19 Alexander Arbman……-…-…-… … … … … p
19 Jessica Arbman……..-…-…-… … … … … p
19 Karin Ernstsson…….-…-…-… … … … … p
19 Sophia Arbman………-…-…-… … … … … p