Allsvenska serien div III, grupp 9

Rond 1………2000-10-22

HULTSFREDS SK II…………..- NYBRO SS…………5½-2½..2-0

1. Andreas Ekberg…….1780 – Ingemar Johansson…..1863..1-0
2. Clarence Dahlström…1666 – Valter Lukez……….1809..0-1
3. Anders Frost………1654 – Mikael Cederblad……1778..1-0
4. Nils Erlandsson……1646 – Tryggve Ivarsson……1713..½-½
5. Harald Karlsson……1637 – Johnny Williamsson….1696..0-1
6. Clas Skytt………..1623 – Jan Arbman…………1661..1-0
7. Ivo Bozic…………1521 – Michelangelo Miskulin.1200..1-0
8. John-Olof Pettersson.1479 – Christian Williamsson.1200..1-0

Övriga resultat:

VÄXJÖ SK II…………….. – ALVESTA SK……3½-4½…0-2
JÖNKÖPINGS SS…………… – NJUDUNGS SS…..5½-2½…2-0
ANEBY SK……………….. – VAGGERYDS SK….3½-4½…0-2

Ställningen efter första ronden:

1. Hultsfreds SK II..100…5½-2½…2p
1. Jönköpings SS…..100…5½-2½…2p
3. Alvesta SK……..100…4½-3½…2p
3. Vaggeryds SK……100…4½-3½…2p
5. Aneby SK……….001…3½-4½…0p
5. Växjö SK II…….001…3½-4½…0p
7. Nybro SS……….001…2½-5½…0p
7. Njudungs SS…….001…2½-5½…0p

Rond 2………2000-11-19

NYBRO SS……………….. – JÖNKÖPINGS SS….5½-2½..2-0

1. Ingemar Johansson….1863 – Rolf Iwansson…..2075..0-1
2. Valter Lukez………1809 – Fride Samuelsson..2014..½-½
3. Mikael Cederblad…..1778 – Ingemar Nystrand..1752..0-1
4. Tryggve Ivarsson…..1713 – Sven Johansson….1671..1-0
5. Ingemar Ernstsson….1681 – Paul Ekner……..1531..1-0
6. Jan Arbman………..1661 – Lars Sundberg…..1446..1-0
7. Jörgen Arbman……..1647 – Torbjörn Sjövall..1392..1-0
8. Trendafil Talevski…1577 – Lennart Lindrot…1311..1-0

Övriga resultat:

VÄXJÖ SK II…………….. – HULTSFRED SK II….5-3..2-0
NJUDUNGS SK…………….. – ANEBY SK………..3-5..0-2
ALVESTA SK……………… – VAGGERYDS SK…….3-5..0-2

Ställningen efter andra ronden:

1.(3) Vaggeryds SK……200…9½-6½…4p
2.(1) Hultsfreds SK II..101…8½-7½…2p
2.(5) Aneby SK……….101…8½-7½…2p
2.(5) Växjö SK II…….101…8½-7½…2p
5.(2) Jönköpings SS…..101…8 -8….2p
5.(7) Nybro SS……….101…8 -8….2p
7.(3) Alvesta SK……..101…7½-8½…2p
7.(7) Njudungs SS…….002…5½-10½..0p

Rond 3………2000-12-10

ANEBY SK……………….. – NYBRO SS……….2½-5½..0-2

1. Olof Gustafsson……1943 – Valter Lukez…….1809..1-0
2. Glenn Karlsson…….1782 – Mikael Cederblad…1778..0-1
3. Håkan Karlsson…….1644 – Tryggve Ivarsson…1713..0-1
4. Simon Alm…………1698 – Johnny Williamsson.1696..½-½
5. Hans Larsson………1621 – Ingemar Ernstsson..1681..1-0
6. Lennart Johansson….1458 – Jan Arbman………1661..0-1
7. Robert Thorstensson..1463 – Åke Johansson……1343..0-1
8. Martin Henriksson….1526 – Berny Jonsson……1312..0-1

Övriga resultat:

HULTSFRED SK II…………. – ALVESTA SS……..5½-2½..2-0
JÖNKÖPINGS SS…………… – VÄXJÖ SK II…….4-4….1-1
VAGGERYDS SK……………. – NJUDUNGS SK…….4-4….1-1

Ställningen efter tredje ronden:

1.(1) Vaggeryds SK……210…13½-10½..5p
2.(2) Hultsfreds SK II..201…14 -10…4p
3.(5) Nybro SS……….201…13½-10½..4p
4.(2) Växjö SK II…….111…12½-11½..3p
5.(5) Jönköpings SS…..111…12 -12…3p
6.(2) Aneby SK……….102…11 -13…2p
7.(7) Alvesta SK……..102…10 -14…2p
8.(7) Njudungs SS…….012….9½-13½..1p

Rond 4………2001-01-21

NYBRO SS……………….. – VAGGERYD SK…….1½-6½..0-2

1. Valter Lukez………1840 – Börje Aginger……1842..½-½
2. Ingemar Johansson….1836 – Bengt Å Andersson..1611..0-1
3. Tryggve Ivarsson…..1737 – Torbjörn Lindberg..1547..1-0
4. Johnny Williamsson…1709 – Bo Tropp………..1541..0-1
5. Mikael Cederblad…..1705 – Andreas Nilsson….1532..0-1
6. Jan Arbman………..1658 – Frank Persson……1520..0-1
7. Jörgen Arbman……..1658 – Arne Wallenberg….1499..0-1
8. Trendafil Talevski…1583 – Sead Deumic……..1470..0-1

Övriga resultat:

HULTSFRED SK II…………- JÖNKÖPINGS SS……6½-1½…2-0
VÄXJÖ SK II…………….- ANEBY SK………..5½-2½…2-0
ALVESTA SS……………..- NJUDUNGS SK……..6-2…..2-0

Ställningen efter fjärde ronden:

1.(1) Vaggeryds SK……310…20 -12…7p
2.(2) Hultsfreds SK II..301…20½-11½..6p
3.(4) Växjö SK II…….211…18 -14…5p
4.(7) Alvesta SK……..202…16 -16…4p
5.(3) Nybro SS……….202…15 -17…4p
6.(5) Jönköpings SS…..112…13½-18½..3p
7.(6) Aneby SK……….103…13½-18½..2p
8.(8) Njudungs SS…….013…11½-19½..1p

Rond 5………2001-02-11

NJUDUNGS SCHACKKLUBB……. – NYBRO SCHACKSÄLLSKAP…1½-6½..0-2

1. H Jonsson…………1832 – Anders Gren……..1952..0-1
2. A Kapin…………..1800 – Valter Lukez…….1840..0-1
3. S Wilhelmsson……..1725 – Tryggve Ivarsson…1737..½-½
4. Olle Lindberg……..1694 – Johnny Williamsson.1709..1-0
5. G Wilhelmsson……..1653 – Mikael Cederblad…1705..1-0
6. J-O Bittner……….1493 – Ingemar Ernstsson..11672.½-½
7. T Ahlgren…………1393 – Jan Arbman………1658..0-1
8. B-Å Johansson……..1307 – Jörgen Arbman……1658..½-½

Övriga resultat:

JÖNKÖPINGS SS…………… – ALVESTA SS……..4 – 4..1-1
ANEBY SK……………….. – HULTSFRED SK II…1½-6½..0-2
VAGGERYDS SK……………. – VÄXJÖ SK II…….2-6….0-2

Ställningen efter femte ronden:

1.(2) Hultsfreds SK II..401…27 -13…8p
2.(3) Växjö SK II…….311…24 -16…7p
3.(1) Vaggeryds SK……311…22 -18…7p
4.(5) Nybro SS……….302…19½-20½..6p
5.(4) Alvesta SK……..212…20 -20…5p
6.(6) Jönköpings SS…..122…17½-22½..4p
7.(7) Aneby SK……….104…15 -25…2p
8.(8) Njudungs SS…….014…15 -25…1p

Rond 6………2001-03-04

ALVESTA SCHACKSÄLLSKAP…..- NYBRO SCHACKSÄLLSKAP..2-6..0-2

1. Mikael Ahl………..1945 – Anders Gren……..1952..½-½
2. Niclas Östangård…..1831 – Valter Lukez…….1840..0-1
3. Ismail Manavn……..1754 – Ingemar Johansson..1836..½-½
4. Oskar Johansson……1641 – Tryggve Ivarsson…1737..0-1
5. Sven-Olof Lorentzen..1498 – Johnny Williamsson.1709..1-0
6. Måns Lorentzen…….1653 – Mikael Cederblad…1705..0-1
7. Erik Hägersjö……..1429 – Ingemar Ernstsson..1672..0-1
8. Peter Hansen………1251 – Jan Arbman………1658..0-1

Övriga resultat:

VÄXJÖ SK II ……………. – NJUDUNGS SK…….4½-3½..2-0
HULTSFRED SK II ……….. – VAGGERYDS SK……5 – 3..2-0
JÖNKÖPINGS SS…………… – ANEBY SK……….5½-2½..2-0

Ställningen efter sjätte ronden:

1.(1) Hultsfreds SK II..501…32 -16…10p
2.(2) Växjö SK II…….411…28½-19½…9p
3.(4) Nybro SS……….402…25½-22½…8p
4.(3) Vaggeryds SK……312…25 -23….7p
5.(6) Jönköpings SS…..222…23 -25….6p
6.(5) Alvesta SK……..213…22 -26….5p
7.(7) Aneby SK……….105…17½-30½…2p
8.(8) Njudungs SS…….015…18½-29½…1p

Rond 7………2001-03-25

NYBRO SS……………….. – VÄXJÖ SK…….6½-1½..2-0

1. Valter Lukez………1840 – Kjell Gustafsson…1903..1-0
2. Ingemar Johansson….1836 – Simon Davidsson….1805..0-1
3. Tryggve Ivarsson…..1737 – Jan-Erik Johansson.1627..1-0
4. Mikael Cederblad…..1705 – Jonos Kisvani……1580..½-½
5. Ingemar Ernstsson….1672 – Björn Morén……..1369..1-0
6. Jan Arbman………..1658 – Marvin Mulato……1339..1-0
7. Jörgen Arbman……..1658 – Rune Idlinge…….1300..1-0
8. Michael Lindén…….1354 – Afran Aho……….1300..1-0
Övriga resultat:

ANEBY SK……………….- ALVESTA SS……..7-1…2-0
VAGGERYDS SK……………- JÖNKÖPINGS SS….3½-4½..0-2
NJUDUNGS SK…………….- HULTSFRED SK II..4½-3½..2-0

Slutställningen:

1.(1) Hultsfreds SK II..502…35½-20½..10p
2.(3) Nybro SS……….502…32 -24…10p
3.(2) Växjö SK II…….412…30 -26….9p
4.(5) Jönköpings SS…..322…27½-28½…8p
5.(4) Vaggeryds SK……313…28½-27½…7p
6.(6) Alvesta SK……..214…23 -33….5p
Nedflyttade till Division IV:
7.(7) Aneby SK……….205…24½-31½…4p
8.(8) Njudungs SS…….115…23 -33….3p

Bästa poängplockarna:(båda lagen)

1. Anders Gren………..-…-…-…-…1…½…-…1½
2. Ingemar Johansson…..0…0…-…0…-…½…0…½
3. Valter Lukez……….1…½…0…½…1…1…1…5
4. Mikael Cederblad……0…0…1…0…0…1…½…2½
5. Tryggve Ivarsson……½…1…1…1…½…1…1…6
6. Johnny Williamsson….1…-…½…0…0…0…-…1½
7. Ingemar Ernstsson…..-…1…0…-…½…1…1…3½
8. Jan Arbman…………0…1…1…0…1…1…1…5
9. Jörgen Arbman………-…1…1…0…½…-…1…3½
10.Trendafil Talevski….-…1…-…0…-…-…-…1
11.Claudio Miskulin……0…-…-…-…-…-…-…0
12.Åke Johansson………-…-…1…1…0…-…-…2
13.Mia Olausson……….-…1…½…0…0…-…-…1½
14.Berny Jonsson………½…1…1…1…-…-…-…3½
15.Michael Lindén……..1…1…1…1…1…-…1…6
16.Hans Eriksson………-…0…-…-…-…-…-…0
17.Michelangelo Miskulin.0…-…-…-…-…-…-…0
18.Christian Williamsson.0…-…0…-…1…-…-…1

EN FANTASTISKT FIN SÄSONG !!!