Allsvenska serien div III, grupp 9

GUSUMS SK har tvingats flytta ner till div IV:17 på grund av spelarbrist. Därför finns det bara sju lag i denna grupp.

Rond 1………2001-10-21

NYBRO SS………………….- JÖNKÖPINGS SS…….3½-4½..0-2

1. Anders Gren……….1963 – Rolf Iwansson…..1990..0-1
2. Valter Lukez………1858 – Fride Samuelsson..1899..½-½
3. Ingemar Johansson….1790 – Ingemar Nystrand..1708..0-1
4. Tryggve Ivarson……1767 – Sven Johansson….1675..0-1
5. Mikael Cederblad…..1675 – Jon Miksa………1674..1-0
6. Ingemar Ernstsson….1675 – Torbjörn Sjövall..1358..0-1
7. Jan Arbman………..1649 – W.O……………XXXX..1-0
8. Johnny Williamsson…1644 – W.O……………XXXX..1-0

Övriga resultat:

VAGGERYDS SK……………. – VÄXJÖ SK ii……..4-4…1-1
SS ALLIAMS II…………… – INGELSTAD/URÅSA.SK 7-1…2-0
VÄSTERVIKS ASK II……….. – FRIROND…………………

Ställningen efter första ronden:

1. SS Allians II……100…7-1…2p
2. Jönköpings SS……100..4½-3½..2p
3. Vaggeryds SK…….010…4-4…1p
3. Växjö SK II……..010…4-4…1p
5. Nybro SS………..001..3½-4½..0p
6. Ingelstad/Uråsa SK.001…1-7…0p
7. Västerviks ASK II..000…0-0…0p

Rond 2………2001-11-11

NYBRO SS……………….. – VAGGERYDS SK…..4-4..1-1

1. Anders Gren……….1963 – Peter Sjögren………1794..1-0
2. Valter Lukez………1858 – Bengt-Åke Andersson…1655..½-½
3. Ingemar Johansson….1790 – Zdeno Tencic……….1646..1-0
4. Tryggve Ivarsson…..1767 – Bo Tropp…………..1603..0-1
5. Mikael Cederblad…..1675 – Torbjörn Lindberg…..1574..½-½
6. Ingemar Ernstsson….1675 – Ivan Lozancic………1523..0-1
7. Jan Arbman………..1649 – Simon Dujmovic……..1515..1-0
8. Johnny Williamsson…1644 – Sead Deumic………..1471..0-1

Övriga resultat:

INGELSTAD/URÅSA SK………. – VÄSTERVIKS ASK II..4½-3½..1-1
VÄXJÖ SK II…………….. – SS ALLIANS.II……1½-6½..0-2
JÖNKÖPINGS SS…………… – FRIROND………………..

Ställningen efter andra ronden:

1.(1) SS Allians.II…..200…13½- 2½…4p
2.(3) Vaggeryds SK……020… 8 – 8….2p
3.(6) Ingelstad/Uråsa…101… 5½-10½…2p
4.(2) Jönköpings SS…..100… 4½- 3½…2p
5.(5) Nybro SS……….011… 7½- 8½…1p
6.(3) Växjö SK II…….011… 5½-10½…1p
7.(7) Västerviks ASK II.001… 3½- 4½…0P

Rond 3………2001-12-02

SS ALLIANS II SKÄNNINGE….. – NYBRO SS……….4½-3½..2-0

1. Leif Haraldsson…1820 – Valter Lukez……….1856..0-1
2. Fredrik Gidmark…1793 – Ingemar Johansson…..1790..½-½
3. Tord Cederberg….1785 – Tryggve Ivarsson……1767..0-1
4. Gunnar Lundberg…1781 – Mikael Cederblad……1675..1-0
5. Andreas Andersson.1751 – Ingemar Ernstsson…..1675..½-½
6. Peter Karlsson….1751 – Jan Arbman…………1649..1-0
7. Dan Andersson…..1703 – Jörgen Arbman………1626..½-½
8. Mikael Andersson..1693 – Michelangelo Miskulin.1200..1-0

Övriga resultat:

VAGGERYDS SK……………. – JÖNKÖPINGS SS…….5-3..2-0
VÄSTERVIKS ASK II……….. – VÄXJÖ SK II………6-2..2-0
FRIROND………………… – INGELSTAD/URÅSA SK……….

Ställningen efter tredje ronden:

1.(1) SS ALLIANS II…..300…18 – 6….6p
2.(2) VAGGERYDS SK……120…13 -11….4p
3.(7) VÄSTERVIKS ASK II.101… 9½- 6½…2p
4.(4) JÖNKÖPINGS SS…..101… 7½- 8½…2p
5.(3) INGELSTAD/URÅSA…101… 5½-10½…2p
6.(5) NYBRO SS……….012…11 -13….1p
7.(6) VÄXJÖ SK II…….012… 7½-16½…1p

Rond 4………2002-01-20

NYBRO SS……………….. – VÄSTERVIK ASK.II..2½-5½..0-2

1. Anders Gren……….1957 – Johan Nilsson……1813..0-1
2. Valter Lukez………1866 – Osman Medic……..1730..½-½
3. Tryggve Ivarsson…..1741 – Mikael Hansson…..1765..0-1
4. Mikael Cederblad…..1676 – Hugo Karlsson……1638..½-½
5. Carl-Axel Hallberg…1657 – John Fritz………1595..½-½
6. Jan Arbman………..1647 – Anna-Lena Karlsson.1618..1-0
7. Johnny Williamsson…1621 – Åke Johansson……1569..0-1
8. Jörgen Arbman……..1610 – Bo Frick………..1464..0-1

Övriga resultat:

VAGGERYDS SK……………- SS ALLIANS II……4-4…1-1
VÄXJÖ SK II…………….- FRIROND…………………
JÖNKÖPINGS SS…………..- INGELSTAD/URÅSA SK.3½-4½…0-2

Ställningen efter fjärde ronden:

1.(1) SS ALLIANS II…..310…22-10…7p
2.(2) VAGGERYDS SK……130…17-15…5p
3.(3) VÄSTERVIKS ASK II.201…15- 9…4p
4.(5) INGELSTAD/URÅSA…201…10-14…4p
5.(4) JÖNKÖPINGS SS…..102…11-13…2p
6.(6) NYBRO SS……….013..13½-18½..1p
7.(7) VÄXJÖ SK II…….012…7½-16½..1p

Rond 5………2002-02-10

FRIROND……………….. – NYBRO SCHACKSÄLLSKAP………..

Övriga resultat:

SS ALLIANS……………… – JÖNKÖPINGS SS…..5 – 3..2-0
VÄSTERVIKS ASK II……….. – VAGGERYDS SK……4 – 4..1-1
INGELSTAD/URÅSA.SK………. – VÄXJÖ SK II…….7½- ½..X-X

Ställningen efter femte ronden:

1.(1) SS ALLIANS II…..410…27 -13…9p
2.(2) VAGGERYDS SK……140…21 -19…6p
3.(4) INGELSTAD/URÅSA…301…17½-14½..6p
4.(3) VÄSTERVIKS ASK II.211…19 -13…5p
5.(5) JÖNKÖPINGS SS…..103…14 -18…2p
6.(6) NYBRO SS……….013…13½-18½..1p
7.(7) VÄXJÖ SK II…….013….8 -24…Xp

Rond 6………2002-03-03

NYBRO SS……………….- INGELSTAD/URÅSA SK….4½-3½..2-0

1. Valter Lukez………1866 – Mattias Nilsson……1882..0-1
2. Anders Gren……….1957 – Dennis Lindsten……1804..1-0
3. Ingemar Johansson….1780 – Lars-Göran Petersson.1654..1-0
4. Tryggve Ivarsson…..1741 – Murat Bairec………1576..0-1
5. Mikael Cederblad…..1676 – Adil Kadirec………1577..0-1
6. Jan Arbman………..1647 – Rolf Johnsson……..1496..1-0
7. Carl-Axel Hallberg…1657 – Åke Johansson……..1424..½-½
8. Ingemar Ernstsson….1627 – Knud Nielsen………1388..1-0

Övriga resultat:

VAGGERYDS SK……………. – FRIROND……………….
SS ALLIANS…..,,……….. – VÄSTERVIK ASK….3½-4½.0-2X
JÖNKÖPINGS SS…………… – VÄXJÖ SK II…….5-2..2-0

Ställningen efter sjätte ronden:

1.(1) SS ALLIANS II…..411…30½-17½…9p
2.(4) VÄSTERVIKS ASK II.311…23½-16½…7p
3.(2) VAGGERYDS SK……140…21 -19….6p
4.(4) INGELSTAD/URÅSA…303…21 -19….6p
5.(5) JÖNKÖPINGS.SS…..203…19 -20….4p
6.(6) NYBRO SS……….113…18 -22….3p
7.(7) VÄXJÖ SK II…….014…10 -29….1p

Rond 7………2002-03-24

VÄXJÖ SK II…………….. – NSS …………2-6..0-2

1. Kjell Gustafsson…..1849 – Valter Lukez…….1866..½-½
2. Joakim Söderberg…..1633 – Tryggve Ivarsson…1741..0-1
3. Ingvar Nilsson…….1577 – Mikael Cederblad…1676..½-½
4. Jan-Erik Johansson…1495 – Carl-Axel Hallberg.1657..0-1
5. Björn Morén……….1435 – Jan Arbman………1647..1-0
6. Simon Johansson……1377 – Ingemar Ernstsson..1627..0-1
7. Ambjörn Jönsson……1300 – Johnny Williamsson.1621..0-1
8. W.O…………………. – Johan Williamsson..1374..0-1
Övriga resultat:

VÄSTERVIK ASK II………..- JÖNKÖPINGS SS…..6½-1½.2-0
INGELSTAD/URÅSA SK………- VAGGERYDS SK……4½-3½.2-0
SS SS ALLIANS ii………..- FRIROND………………..

Slutställningen:

1.(1) SS ALLIANS II…..411…30½-17½…9p
2.(2) VÄSTERVIKS ASK II.411…30 -18….9p
3.(4) INGELSTAD/URÅSA…303…25½-22½…6p
4.(3) VAGGERYDS SK……141…24½-23½…6p
5.(6) NYBRO SS……….213…24 -24….5p
6.(5) JÖNKÖPINGS SS…..204…20½-26½…4p
Nedflyttad till Division IV:
7.(7) VÄXJÖ SK II…….015…12 -35….1p

Bästa poängplockarna:(båda lagen)

1. Anders Gren………..0…1…-…0…-…1…-…2
2. Valter Lukez……….½…½…1…½…½…0…½…3½
3. Ingemar Johansson…..0…1…½…-…-…1…-…2½
4. Tryggve Ivarsson……0…0…1…0…1…0…1…3
5. Mikael Cederblad……1…½…0…½…½…0…½…3
5. Ingemar Ernstsson…..0…0…½…-…-…1…1…2½
7. Carl-Axel Hallberg….-…-…-…½…-…½…1…2
8. Jan Arbman…………1…1…0…1…-…1…0…4
9. Johnny Williamsson….1…0…-…0…0…½…1…2½
10.Jörgen Arbman………1…0…½…0…-…-…-…1½
11.Jan Stenqvist………-…-…-…-…-…-…-…0
12.Magnus Franzén……..-…-…-…-…-…-…-…0
13.Trendafil Talevski….-…-…-…-…-…-…-…0
14.Bo Petersson……….-…-…0…-…-…-…-…0
15.Lennart Andersson…..-…-…-…-…-…-…-…0
16.Claudio Miskulin……-…-…-…-…-…-…-…0
17.Michael Lindén……..1…1…-…½…0…0…0…2½
18.Hans Begnert……….-…-…-…-…-…-…-…0
19.Åke Johansson………-…1…-…0…1…0…0…2
20.Berny Jonsson………0…-…1…½…1…0…0…2½
21.Johan Williamsson…..1…-…-…-…-…-…1…2
22.Boo Malm…………..-…1…-…-…1…-…-…2
23.Mia Olausson……….-…-…0…-…-…-…-…0
24.Hans Eriksson………-…-…-…0…-…-…0…0
25.Christian Williamsson.-…-…-…-…-…-…-…0
26.Michelangelo Miskulin.-…-…0…-…-…-…-…0
26.Arben Sula…………-…-…½…-…-…-…-…½
26.Henrik Larsson……..-…-…-…-…-…-…-…0