Allsvenska serien div III, grupp 9

http://www.schack.se/Allsvenskang/2003/Allsvenskanresultat.htm klicka på 3.9 i nederkant

Rond 1………2003-10-19

NYBRO SS………………..- SS ALLIANS II.2½-5½.0-2

1. Valter Lukez………1801 – Fredrik Gidmark…1934..0-1
2. Mikael Cederblad…..1794 – Andreas Andersson.1854..½-½
3. Ingemar Johansson….1782 – Lars Didriksson…1852..½-½
4. Tryggve Ivarsson…..1735 – Gunnar Lundberg…1771..0-1
5. Ingemar Ernstsson….1697 – Mathias Kardell…1750..½-½
6. Jan Arbman………..1662 – Peter Karlsson….1741..0-1
7. Johnny Williamsson…1585 – Mikael Andersson..1724..0-1
8. Jörgen Arbman……..1570 – Daniel Andersson..1570..1-0

Övriga resultat:

VAGGERYDS.SK…………. – NJUDUNGS SK…….3½-4½..0-2
HULTSFREDS SK II……… – SCHACK 08 III……4-4…1-1
FORSERUMS SK…………. – EKSJÖ/ANEBYALL II..½-7½..0-2

Ställningen efter första ronden:

1. Eksjö/Aneby All II.100..7½-½…2p
2. SS Allians II……100..5½-2½..2p
3. Njudungs SK……..100..4½-3½..2p
4. Hultsfreds SK II…010…4-4…1p
4. Schack 08 III……010…4-4…1p
6. Vaggeryds SK…….001..3½-4½..0p
7. Nybro SS………..001..2½-5½..0p
8. Forserums SK…….001…½-7½..0p

Rond 2………2002-11-09

VAGGERYDS SK……………. – NYBRO SS………3½-4½..0-2

1. Peter Sjögren……1839 – Valter Lukez……….1801..1-0
2. Andreas Nilsson….1716 – Mikael Cederblad……1794..½-½
3. Bengt-Åke Andersson1678 – Ingemar Johansson…..1782..½-½
4. Zdenco Tencic……1623 – Tryggve Ivarsson……1735..½-½
5. Bo Tropp………..1594 – Ingemar Ernstsson…..1697..1-0
6. Ivan Lozancic……1575 – Jan Arbman…………1662..0-1
7. Torbjörn Lindberg..1566 – Johnny Williamsson….1585..0-1
8. Sead Deumic……..1554 – Jörgen Arbman………1570..0-1

Övriga resultat:

SCHACK 08 iii………. – FORSERUMS SK……..5 -3..2-0
SS ALLIANS II………. – HULTSFREDS SK II….8 -0..2-0
NJUDUNGS SK………… – EKSJÖ/ANEBY ALL II..3½-4½.0-2

Ställningen efter andra ronden:

1.(2) SS ALLIANS II……200…13½- 2½…4p
2.(1) EKSJÖ/ANEBY ALL II.200…12 – 4….4p
3.(4) SCHACK 08 III……110… 9 – 7….3p
4.(3) NJUDUNGS SK……..101… 8 – 8,…2p
5.(7) NYBRO SS………..101… 7 – 9….2p
6.(4) HULTSFREDS SK II…011… 4 -12….1p
7.(6) VAGGERYDS SK…….002… 7 – 9….0P
8.(8) FORSERUMS SK…….002… 3½-12½…0P

Rond 3………2003-11-30

NYBRO SS…………… – NJUDUNGS SK……..3-5..0-2

1. Anders Eklöf……1982 – Per Christensen…….2025..½-½
2. Valter Lukez……1801 – Adolf Kapin………..1832..0-1
3. Mikael Cederblad..1794 – Jan Bursell………..1799..0-1
4. Ingemar Johansson.1782 – Hans Jonsson……….1765..0-1
5. Tryggve Ivarsson..1735 – Olle Lindberg………1731..½-½
6. Ingemar Ernstsson.1697 – Stig Wilhelmsson……11641.1-0
7. Jan Arbman……..1662 – Gösta Wilhelmsson…..1611..0-1
8. Jörgen Arbman…..1570 – Bengt-Åke Johansson…1379..1-0

Övriga resultat:

HULTSFRED SK II………. – VAGGERYDS SK……..2 -6…0-2
FORSERUMS SK II………. – SS ALLIANS II…….2 -6…0-2
EKSJÖ/ANEBY ALL II……. – SCHACK 08 III…….4 -4…1-1

Ställningen efter tredje ronden:

1.(1) SS Allians II……300…19½- 4½…6p
2.(2) Eksjö Aneby All II.210…16 – 8….5p
3.(3) Schack 08 III……120…13 -11….4p
3.(4) Njudungs SK……..201…13 -11….4p
5.(7) Vaggeryds SK…….102…13 -11….2p
6.(5) Nybro SS………..102…10 -14….2p
7.(6) Hultsfreds SK II…012… 6 -18….1p
8.(8) Forserums SK…….003… 5½-18½…0p

Rond 4………2004-01-18

NYBRO SS………….. – HULTSFREDS SK.II…4½-3½.2-0

1. Anders Eklöf………1984 – Jerry Svensson…..1774..0-1
2. Mikael Cederblad…..1778 – Nils Erlandsson….1632..0-1
3. Ingemar Johansson….1765 – Bob Clignéz……..1628..1-0
4. Valter Lukez………1762 – Alf Carlsson…….1616..1-0
5. Tryggve Ivarsson…..1716 – Jan Adolfsson……1614..½-½
6. Ingemar Ernstsson….1692 – Harald Karlsson….1593..1-0
7. Jan Arbman………..1643 – John-Olof Petersson1455..1-0
8. Johnny Williamsson…1590 – Björn Falke……..1425..0-1

Övriga resultat:

VAGGERYDS SK…………. – FORSERUMS SK…….4-4..1-1
SS ALLIANS II………… – EKSJÖ/ANEBY ALL II.5-3..2-0
NJUDUNGS SK………….. – SCHACK 08 III……3-5..0-2

Ställningen efter fjärde ronden:

1.(1) SS Allians II……400…24½- 7½..8p
2.(3) Schack 08 III……220…18 -14…6p
3.(2) Eksjö Aneby All II.211…19 -13…5p
4.(4) Njudungs SK……..202…16 -16…4p
5.(6) Nybro SS………..202…14½-17½..4p
6.(5) Vaggeryds SK…….112…17 -15…3p
7.(7) Hultsfreds SK II…013… 9½-22½..1p
7.(8) Forserums SK…….013… 9½-22½..1p

Rond 5………2004-02-08

FORSERUMS SK…….. – NYBRO SCHACKSÄLLSKAP…½-7½..0-2

1. Christian Jörgensen.1889- Anders Eklöf……….1984..0-1
2. Ulf Palmqvist…….1724 – Mikael Cederblad……1778..0-1
3. Michael Andersen….1676 – Ingemar Johansson…..1765..0-1
4. Arne Fredriksson….1576 – Valter Lukez……….1762..0-1
5. Karl-F Svanfeldt….1528 – Tryggve Ivarsson……1716..0-1
6. Rune Wärn………..1486 – Ingemar Ernstsson…..1692..0-1
7. L Sundberg……….1441 – Jan Arbman…………1643..0-1
8. Mikael Arvidsson….1345 – Jörgen Arbman………1608..½-½

Övriga resultat:

HULTSFRED SK II……….. – NJUDUNGS SK……..4- 4..1-1
EKSJÖ/ANEBY ALL II…….. – VAGGERYDS SK…….5½-2½..2-0
SCHACK 08 III…………. – SS ALLIANS II……2 – 6..0-2

Ställningen efter femte ronden:

1.(1) SS ALLIANS II……500…30½- 9½.10p
2.(3) EKSJÖ ANEBY ALL II.311…24½-15½..7p
3.(5) NYBRO SS………..302…22 -18…6p
4.(2) SCHACK 08 III……221…20 -20…6p
5.(4) NJUDUNGS SK……..212…20 -20…5p
6.(6) VAGGERYDS SK…….113…19½-20½..3p
7.(7) HULTSFREDS SK II…023…13½-26½..2p
8.(8) FORSERUMS SK…….014…10 -30…1p

Rond 6………2004-02-29

NYBRO SS………. – EKSJÖ/ANEBY ALL II…4½-3½.2-0

1. Mikael Cederblad…1778 – Per-Olov Nordström…2053.½-½
2. Ingemar Johansson..1765 – Olof Gustafsson……1958.0.1
3. Valter Lukez…….1762 – Glenn Karlsson…….1871.1-0
4. Tryggve ivarsson…1716 – Bengt Eriksson…….1787.0-1
5. Ingemar Ernstsson..1692 – Berttil Bjaring……1694.½-½
6. Jan Arbman………1643 – Gunnar Forsberg……1595.½-½
7. Jörgen Arbman……1608 – Kristoffer Gustafsson1434.1-0
8. Johnny Williamsson.1590 – W.O…………………..1-0

Övriga resultat:

VAGGERYDS SK…………. – SCHACK 08 III…..3-5..0-2
HULTSFREDS SK II,…….. – FORSERUMS SK…..5½-2½.2-0
NJUDUNGS SK………….. – SS ALLIANS II….3½-4½.0-2

Ställningen efter sjätte ronden:

1.(1) SS ALLIANS II……600…35 -13…12p
2.(3) NYBRO SS………..402…26½-21½…8p
3.(4) SCHACK 08 III……321…25 -23….8p
4.(2) EKSJÖ ANEBY ALL II.312…28 -20….7p
5.(5) NJUDUNGS SK……..213…23½-25½…5p
6.(7) HULTSFREDS SK II…123…19 -29….4p
7.(6) VAGGERYDS SK ……114…22½-25½…3p
8.(8) FORSERUMS SK…….015…12½-35½…1p

Rond 7………2004-03-21

SCHACK 08 III…………… – NYBRO SS…6 -2…X-X

1. Robert Barklund……1859 – Mikael Cederblad..1778..1-0
2. Håkan Jonsäll……..1819 – Ingemar Johansson.1765..1-0
3. Lars Pettersson……1807 – Valter Lukez……1762..1-0
4. Topio Ukkonen……..1775 – Ingemar Ernstsson.1672..½-½
5. Jörgen Jones………1702 – Jörgen Arbman…..1608..1-0
6. Johan Samuelsson…..1689 – Johnny Williamsson1590..½-½
7. Alf Ekberg………..1600 – Michael Lindén….1539..0-1
8. Johan Wiklund……..1415 – Paul Israelsson…1304..1-0
Övriga resultat:

FORSERUMS SK……………- NJUDUNGS SK…… 3-5..0-2
EKSJÖ/ANEBY ALL II………- HULTSFREDS SK II. 5½-2½.2-0
SS ALLIANS II…………..- VAGGERYDS SK….. 5½-2½.2-0
1
Slutställningen:

Till Division II
1.(1) SS ALLIANS II……700…40½-15½..14p

Kvar i Division III
2.(3) SCHACK O8 III……421…31 -25…10p
3.(4) EKSJÖ ANEBY ALL II.412…33½-22½…9p
4.(2) NYBRO SS………..403…28½-27½…8p
5.(5) NJUDUNGS SK……..313…28½-27½…7p
6.(6) HULTSFREDS SK II…124…21½-XX….4p
Nedflyttade till Division IV:
7.(7) VAGGERYDS SK…….115…25 -31….3p
8.(8) FORSERUMS SK…….016…15½-40½…1p

Bästa poängplockarna:(båda lagen)

1. Anders Eklöf……….-…-…½…0…1…-…-…1½
2. Valter Lukez……….0…0…0…1…1…1…0…3
3. Mikael Cederblad……½…½…0…0…1…½…0…2½
4. Ingemar Johansson…..½…½…0…1…1…0…0…3
5. Tryggve Ivarsson……0…½…½…½…1…0…-…2½
6. Ingemar Ernstsson…..½…0…1…1…1…½…½…4½
7. Jan Arbman…………0…1…0…1…1…½…-…3½
8. Carl-Axel Hallberg….-…-…-…-…-…-…½…½
9. Jan Stenqvist………-…-…-…-…-…-…-…0
10 Johnny Williamsson….0…1…-…0…1…1…½…3½
11 Jörgen Arbman………1…1…1…-…½…1…0…4½
12.Magnus Franzén……..-…-…-…-…-…-…-…-
13.Trendafil Talevski….-…½…-…-…-…-…0…½
14.Bo Petersson……….-…-…-…-…-…-…-…-
15.Lennart Andersson…..-…-…-…-…-…-…-…-
16.Claudio Miskulin……-…-…-…-…-…-…-…-
17.Michael Lindén……..-…½…0…½…0… …1…2
18.Hans Begnert……….-…-…-…-…-…-…-…-
19.Åke Johansson………0…1…0…0…-…0…0…1
20.Berny Jonsson………-…-…-…-…0…-…1…0
21.Johan Williamsson…..-…-…-…-…-…-…-…-
22.Mia Olausson……….-…-…-…-…-…-…-…-
23.Paul Israelsson…….1…-…-…-…-…½…0…1½
24.Leif Adermark………-…-…-…-…-…-…-…-
25.Hans Eriksson………1…0…0…0…-…-…0…1
26.Christian Williamsson.-…-…-…-…-…-…-…-
27.Michelangelo Miskulin.-…-…-…-…-…-…-…-
27.Arben Sula…………-…-…-…-…-…-…-…-
27.Henrik Larsson……..-…-…-…-…-…-…-…-
27.Robert Berg………..-…-…-…-…1…-…-…1