Småländskan

Rond 1………2010-10-24

NYBRO SS II………………- KALMAR SK……….2-3…0-2

1. Mattias Hågestad…..1598 – Stefan Björklund…1995..0-1
2. Berny Jonsson……..1559 – Mikael Ohlsson…..1821..0-1
3. Jörgen Arbman……..1536 – Håkan Einarsson….1285..1-0
4. Åke Johansson……..1440 – Kevin Söderberg….1315..0-1
5. Kent Nilsson………1460 – W.O………………….1-0

Övriga resultat:

EKSJÖ ANEBY III…….- VÄXJÖ GLASRIKET III.2½-2½..1-1
TORSÅS SK………… – LJUNGBY SK……….2½-2½..1-1

Ställningen efter första ronden:

1. Kalmar SK……………….100..3 -2 ..2p
2. Eksjö Aneby III………….010..2½-2½..1p
2. Växjö Glasriket III………010..2½-2½..1p
2. Torsås SK……………….010..2½-2½..1p
2. Ljungby SK………………010..2½-2½..1p
6. Nybro SS II……………..001..2 -3 ..0p

Rond 2………2010-12-05

EKSJÖ ANEBY III…….. – NYBRO SS………….1 -4 ..0-2

1. Thorbjörn Ahlgren..1529 – Michael Lindén……..1595..0-1
2. Mikael Cehola……1349 – Berny Jonsson………1559..½-½
3. Birger Axelsson….1251 – Kent Nilsson……….1460..½-½
4. Mustafa El-Saadi…1200 – Lennart Alm………..1449..0-1
5. Daniel Carlsson….1200 – Åke Johansson………1440..0-1

Övriga resultat:

KALMAR SK………… – TORSÅS SK…………. 3 -2 ..2-0
VÄXJÖ GLASRIKET III.. – LJUNGBY SK………….1 -4 ..0-2
.
Ställningen efter andra ronden:

1.(1) Kalmar SK……………….200..6 -4 ..4p
2.(2) Ljungby SK………………110..6½-3½..3p
3.(6) Nybro SS II……………..101..6 -4 ..2p
4.(2) Torsås SK……………….011..4½-5½..1p
5.(2) Eksjö Aneby III………….011..3½-6½..1p
5.(2) Växjö SK III…………….011..3½-6½..1p

Rond 3………2011-01-16

NYBRO SS II………… – VÄXJÖ GLASRIKET III.5 -0 ..2-0

1. Mattias Hågestad…1594 – Stefan Blücker………1665.1-0
2. Jörgen Arbman……1542 – Dennis Lennartsson…..1343.1-0
3. Berny Jonsson……1538 – Yvonne Wetterling……1438.1-0
4. Kent Nilsson…….1457 – H-C Nilsson…………1315.1-0
5. Åke Johansson……1415 – Gösta Sjöstrand……..1361.1-0

Övriga resultat:

TORSÅS SK…………. – EKSJÖ ANEBY III…… 4 -1…2-0
LJUNGBY SK………… – KALMAR SK…….. ….2 -3 .0-2

Ställningen efter tredje ronden:

1.(1) KALMAR SK……………….300..9 – 6 ..6p
2.(3) NYBRO SS II……………..201.11 – 4 ..4p
3.(2) LJUNGBY SK………………111..8½- 6½..3p
3.(4) TORSÅS SK……………….111..8½- 6½..3p
5.(5) EKSJÖ ANEBY III………….012..4½-10½..1p
6.(5) VÄXJÖ SK III…………….012..3½-11½..1p

Rond 4………2011-02-06


NYBRO SS II………… – TORSÅS SK………..3-2…2-0

1. Michael Lindén…..1639 – Johan Åhlund……….1676..0-1
2. Mattias Hågestad…1594 – Milovan Paic……….1500..½-½
3. Jörgen Arbman……1542 – Lars Folkesson……..1364..1-0
4. Berny Jonsson……1538 – Torbjörn Karlsson…..1362..1-0
5. Kent Nilsson…….1457 – Joakim Jonsson……..1280..½-½

Övriga resultat:

EKSJÖ ANEBY III……….. – LJUNGBY SK. ……..1 -4 ..0-2
VÄXJÖ GLASRIKET III……. – KALMAR SK………..2 -3 ..0-2

Ställningen efter fjärde ronden:

1.(1) KALMAR SK……………….400.12 – 8..8p
2.(2) NYBRO SS II……………..301.14 – 6..6p
3.(3) LJUNGBY SK………………211.12½- 7½.5p
4.(4) TORSÅS SK……………….112.10½- 9½.3p
5.(5) EKSJÖ ANEBY III………….013..5½-14½.1p
5.(6) VÄXJÖ SK III…………….013..5½-14½.1p

Rond 5………2011-03-20

LJUNGBY SK…………. – NYBRO SS…………1½ -3½ …0-2

1. Pär Källerholm…..2058 – Mattias Hågestad……1594..½-½
2. Magnus Olausson….1612 – Berny Jonsson………1538..½-½
3. Anders Råberg……1437 – Kent Nilsson……….1457..½-½
4. Magnus Ahlberg…..1415 – Åke Johansson………1415..0-1
5. W.O……………….. – Lennart Alm………..1431..0-1

Övriga resultat:

TORSÅS SK…………… – VÄXJÖ GLASRIKET III….2 -3 .0-2
KALMAR SK…………… – EKSJÖ ANEBY III……..3½-1½.2-0

Slutställningen:

Till Division III
1.(1) Kalmar SK………………500.15½- 9½.10p

2.(2) NYBRO SS II…………….401.17½- 7½..8p
3.(3) LJUNGBY SK III………….212.14 -11…5p
4.(4) TORSÅS SK………………113.12½-12½..3p
5.(6) VÄXJÖ SK III……………113..8½-16½..3p
6.(6) EKSJÖ ANEBY III…………014..7 -18…1p

Bästa poängplockarna:(båda lagen)

1. Mikael Cederblad……½…0…½…0…0…½…½…2 p
2. Valter Lukez……….½…½…0…0…0…-…1…2 p
3. Ingemar Johansson…..½…-…½…-…½…-…1…2½p
4. Ingemar Ernstsson…..0…0…½…½…½…½…0…2 p
5. Johnny Williamsson….1…0…½…½…0…-…1…3 p
6. Jan Arbman…………-…1…½…½…0…0…1…3 p
7. Tryggve Ivarsson……½…½…1…½…0…-…0…2½p
8. Carl-Axel Hallberg….1…1…-…1…1…-…½…4½p
9. Mattias Hågestad……0…-…1…1…½…1…½…4 p
10 Michael Lindén……..½…½…1…1…0…1…-…4 p
11 Berny Jonsson………0… …½…1…1…-…½…3 p
12 Jörgen Arbman………1… …-…1…1…-…-…3 p
13 Kent Nilsson……….1… …½…1…½…-…½…3½p
14 Lennart Alm………..-… …1…-… …0…1…2 p
15 Åke Johansson………0… …1…1… …0…1…3 p
16 Boo Malm…………..-… … … … … … …0 p
17 Jan Hurtig…………-… … … … … … …0 p
18 Christian Williamsson.-… … … … … … …0 p
19 Hans Eriksson………-… … … … … … …0 p
19 Kim Lindholm……….-… … … … … … …0 p
19 Pamela Israelsson…..-… … … … … … …0 p
19 Robin Thorsell……..-… … … … … … …0 p
19 Michelangelo Miskulin.-… … … … … … …0 p
19 Rebecca Arbman……..-… … … … … … …0 p
19 Alexander Arbman……-… … … … … … …0 p
19 Jessica Arbman……..-… … … … … … …0 p
19 Karin Ernstsson…….-… … … … … … …0 p
19 Sophia Arbman………-… … … … … … …0 p