Allsvenska serien div IV, grupp 20

http://www.schack.se/Allsvenskang/2004/Allsvenskanresultat.htm  Klicka på 4.20 i nederkant

Rond 1………2004-10-24

NYBRO SS II…………….- KARLSKRONA SV II…..1-4..0-0

1. Michael Linden…….1547 – Tommy Magnusson…….1785..0-1
2. Berny Jonsson……..1510 – Joakim Karlsson…….1664..0-1
3. Åke Johansson……..1369 – David Gustavsson……1301..1-0
4. Jan Hurtig………..1260 – Kjell Nykvist………1135..0-1
5. W.O………………1XXX – ………………….1XXX..0-1

Övriga resultat:

GLASRIKETS SK II………… – KARLSKRONA SV…..2½-2½..1-1
EMMABODA SS II………….. – RONNEBY SK II…..2½-2½..1-1
SK FRAMÅT II……………. – VÄXJÖ ALVESTA II..1 -4…0-2

Ställningen efter första ronden:

1. Växjö/Alvesta All II.100..4 -1…2p
1. Karlskrona SV II…..100..4 -1…2p
3. Emmaboda SS.II…….010..2½-2½..1p
3. Glasrikets SK II…..010..2½-2½..1p
3. Karlskrona SV……..010..2½-2½..1p
3. Ronneby SK II……..010..2½-2½..1p
7. Nybro SS II……….001…1-4…0p
7. SK Framåt II………001…1-4…0p

Rond 2………2004-11-14

NYBRO SS II…………….. – EMMABODA SS II..4½-½..2-0

1. Jörgen Arbman……..1595 – Håkan Karlsson……..1386..½-½
2. Johnny Williamsson…1581 – Kristofer Robertsson..1352..1-0
3. Michael Lindén…….1547 – Milan Milosevic…….1313..1-0
4. Berny Jonsson……..1510 – Rune Wajkert……….1200..1-0
5. Åke Johansson……..1369 – Adam Henriksson…….1242..1-0

Övriga resultat:

VÄXJÖ ALVESTA ALL SK II….. – GLASRIKETS SK II…3½-1½.2-0
RONNEBY SK II…………… – SK FRAMÅT II…….4½- ½.2-0
KARLSKRONA SV II………… – KARLSKRONA SV…….½-4½.0-2

Ställningen efter andra ronden:

1.(1) VÄXJÖ/ALVESTA ALL II.200…7½-2½..4p
2.(3) KARLSKRONA SV……..110…7 -3…3p
2.(3) RONNEBY SK II……..110…7 -3…3p
4.(7) NYBRO SS II……….101…5½-4½..2p
5.(1) KARLSKRONA SV II…..101…4½-5½..2p
6.(3) GLASRIKETS SK II…..011.. 4 -6…1p
7.(3) EMMABODA SS II…….011…3 -7…1p
8.(7) SK FRAMÅT II………002…1½-8½..0p

Rond 3………2004-12-05

SK FRAMÅT II…………. – NYBRO SS II…….4-1..2-0

1. Nils Nilsson………1446 – Berny Jonsson………1510..0-1
2. Ossian Ekmark……..1496 – Jan Hurtig…………1260..1-0
3. Ingemar Augustsson…1354 – Hans Eriksson………1200..1-0
4. Lars Eriksson……..1453 – W.O……………….1XXX..1-0
5. Mats Leden………..1415 – W.O……………….1XXX..1-0

Övriga resultat:

EMMABODA SS II………….. – KARLSKRONA SV II….3½-1½.2-0
GLASRIKET SK II…………. – RONNEBY SK II…….5 -0..2-0
KARLSKRONA SV…………… – VÄXJÖ SK III……..3 -2..2-0

Ställningen efter tredje ronden:

1.(2) Karlskrona SV…….210…10 – 5…5p
2.(1) VÄXJÖ/ALVESTA ALLII.201… 9½- 5½..4p
3.(6) GLASRIKET SK II…..111… 9 – 6…3p
4.(3) RONNEBY SK II…….111… 7 – 8…3p
5.(7) EMMABODA SS II……111… 6½- 8½..3p
6.(4) NYBRO SS II………102… 6½- 8½..2p
7.(5) KARLSKRONA SV II….102… 6 – 9…2p
8.(8) SK FRAMÅT II……..102… 5½- 9½..2p

Rond 4………2005-01-16

NYBRO SS II…………….. – GLASRIKETS SK II..0-0.0-0

1. Carl-Axel Hallberg…1617 – Björn Ottosson……..1761..0-1
2. Berny Jonsson……..1518 – Anton Gummesson…….1749..0-1
3. Åke Johansson……..1392 – Emil Lindahl……….1671..0-1
4. Jan Hurtig………..1230 – Victor Hjerpe………1593..0-1
5. Hans Eriksson……..1200 – Admir Kadunic………1453..0-1

Övriga resultat:

EMMABODA SS II………….- SK FRAMÅT II……2½-2½..1-1
RONNEBY SK II…………..- KARLSKRONA SV…..2 -3…0-2
KARLSKRONA SV II………..- VÄXJÖ/ALVESTA II..2½-2½..0-0

Ställningen efter fjärde ronden:

1.(1) KARLSKRONA SV……..310.13 – 7…7p
2.(3) GLASRIKET SK II……211.14 – 6…5p
3.(2) VÄXJÖ/ALVESTA ALL.II.211.12 – 8…5p
4.(5) EMMABODA SS II…….121..9 -11…4p
5.(4) RONNEBY SK II……..112..9 -11…3p
6.(7) KARLSKRONA SV II…..112..8½-11½..3p
7.(8) SK FRAMÅT II………112..8 -12…3p
8.(6) NYBRO SS II……….103..6½-13½..2p

Rond 5………2005-02-06

KARLSKRONA SV………….. – NYBRO SS II…………4-1..2-0

1. Peter Sandborg…….1888 – Michael Lindén……..1554..1-0
2. Erik Robertsson……1770 – Berny Jonsson………1518..1-0
3. Bengt-Åke Ljungqvist.1736 – Åke Johansson………1392..1-0
4. Benny Antonsson……1671 – Hans Eriksson………1200..1-0
5. Kjell Lindqvist……1166 – Mikael Melander…….1200..0-1

Övriga resultat:

SK FRAMÅT II……………. – KARLSKRONA SV II..1 -4..0-2
GLASRIKETS SK II………… – EMMABODA SS II….5 -0..2-0
VÄXJÖ SK III……………. – RONNEBY SK II…..3½-1½.2-0

Ställningen efter femte ronden:

1.(1) KARLSKRONA SV……..410.17 – 8…9p
2.(2) GLASRIKET SK II……311.19 – 6…7p
3.(3) VÄXJÖ/ALVESTA ALL II.311.15½- 9½..7p
4.(6) KARLSKRONA SV II…..212.12½-12½..5p
5.(4) EMMABODA SS II…….122..9 -16…4p
6.(5) RONNEBY SK II……..113.10½-14½..3p
7.(7) SK FRAMÅT II………113. 9 -16…3p
8.(8) NYBRO SS II……….104..7½-17½..2p

Rond 6………2005-02-27

SK NYBRO SS II…………- VÄXJÖ SK III……….½-4½.0-2

1. Jörgen Arbman……..1613 – Ola Andersson………1764..0-1
2. Johnny Williamsson…1580 – Magnus Hall………..1627..½-½
3. Michael Lindén…….1554 – Marwin H Mulato…….1523..0-1
4. Berny Jonsson……..1518 – Ambjörn Jönsson…….1406..0-1
5. Åke Johansson……..1392 – Marcus Johansson……1384..0-1

Övriga resultat:

EMMABODA SS II………….. – KARLSKRONA SV…..½-4½.0-2
SK FRAMÅT II……………. – GLASRIKETS SK II.1½-3½.0-2
KARLSKRONA SV II………… – RONNEBY SK II….2 -3..0-2

Ställningen efter sjätte ronden:

1.(1) KARLSKRONA SV……..510..21½- 8½.11p
2.(2) GLASRIKETS SK II…..411..22½- 7½..9p
3.(3) VÄXJÖ/ALVESTA ALL II.411..20 -10…9p
4.(4) KARLSKRONA SV II…..213..14½-15½..5p
5.(6) RONNEBY SK II……..213..13½-16½..5p
6.(5) EMMABODA SS II…….123.. 9½-20½..4p
7.(7) SK FRAMÅT II………114..10½-19½..3p
8.(8) NYBRO SS II……….105…8 -22…2p

Rond 7………2005-03-20

SK RONNEBY SK II………… – NYBRO SS II….3-2..2-0

1. Daniel Olsson……..1547 – Jörgen Arbman………1613..1-0
2. Lars Karlsson……..1471 – Johnny Williamsson….1580..0-1
3. Peter Svensson…….1466 – Michael Lindén……..1554..1-0
4. John Fogelberg…….1452 – Åke Johansson………1392..0-1
5. Jeppe Lindström……1098 – Jan Hurtig…………1230..1-0

Övriga resultat:

GLASRIKET SK II…………- KARLSKRONA SV II.3½-1½..2-0
KARLSKRONA SV…………..- SK FRAMÅT II……5-0…2-0
VÄXJÖ SK III……………- EMMABODA SS II…4½- ½..2-0

Slutställningen:

TILL DIVISION III:
1.(1) KARLSKRONA SV……..610.26½- 8½.14p

2.(2) GLASRIKETS SK II…..511.26 – 9..11p
3.(3) VÄXJÖ/ALVESTA ALL.II.511.24½-10½.11p
4.(5) RONNEBY SK II……..313.16½-18½. 7p
5.(5) KARLSKRONA SV II…..214.16 -19…5p
6.(6) EMMABODA SS II…….124.10 -25…4p
7.(7) SK FRAMÅT II………115.10½-24½..3p
8.(8) NYBRO SS II……….106..10-25…2p

Bästa poängplockarna:(båda lagen)

1. Anders Eklöf……….-…0…-…-…-…1…-…1p
2. Valter Lukez……….0…½…-…0…-…½…0…1p
3 Ingemar Johansson…..½…0…0…-…-…0…½…1p
4. Ingemar Ernstsson…..0…½…½…½…1…1…0…3½p
5. Mikael Cederblad……0…1…½…½…0…1…0…3p
6. Tryggve Ivarsson……1…0…1…0…0…0…0…2p
7. Jan Arbman…………0…1…0…0…½…1…0…2½p
8. Robert Berg………..-…1…-…-…0…-…0…1p
9. Carl-Axel Hallberg….-…-…-…0…1…0…0…1p
10 Jörgen Arbman………1…½…1…1…-…0…0…3½p
11 Jan Stenqvist………-…-…-…-…-…-…-…0p
12 Johnny Williamsson….0…1…1…1…½…½…1…4p
13.Trendafil Talevski….-…-…-…-…1…-…-…1p
14.Bo Petersson……….-…-…-…-…-…-…-…0p
15.Michael Lindén……..0…1…½…½…0…0…0…2p
16.Lennart Andersson…..-…-…-…-…-…-…-…0p
17.Berny Jonsson………0…1…1…0…0…0…-…2p
18.Johan Williamsson…..-…-…-…-…-…-…-…0p
19.Åke Johansson………1…1…-…0…0…0…1…3p
20.Anders Lundell……..-…-…-…-…-…-…-…0p
21.Mia Olausson……….-…-…-…-…-…-…-…0p
22.Paul Israelsson…….-…-…-…-…-…-…-…0p
23.Jan Hurtig…………0…-…0…0…-…-…0…0p
24.Christian Williamsson.-…-…-…-…-…-…-…0p
25.Hans Eriksson………-…-…0…0…0…-…-…0p
25.Michelangelo Miskulin.-…-…-…-…-…-…-…0p
25.Kim Lindholm……….-…-…-…-…-…-…-…0p
25.Pamela Israelsson…..-…-…-…-…-…-…-…0p
25.Mikael Melander…….-…-…-…-…1…-…-…1p
25.Robin Thorsell……..-…-…-…-…-…-…-…0p
25.Daniel Granström……-…-…-…-…-…-…-…0p