Allsvenska serien div III, grupp 9

http://www.schack.se/Allsvenskang/2005/Allsvenskanresultat.htm Klicka på 3.9 i nederkant

Rond 1………2005-10-23

NYBRO SS………………..- VÄSTERVIKS ASK II..5-3…2-0

1. Anders Eklöf………1973 – Juha Koivuniemi…1957..½-½
2. Valter Lukez………1771 – John Fritz……..1933..0-1
3. Ingemar Johansson….1737 – Johan Nilsson…..1803..½-½
4. Ingemar Ernstsson….1724 – Sten Broddefalk…1869..½-½
5. Mikael Cederblad…..1703 – Erik Ekström……1592..½-½
6. Tryggve Ivarsson…..1679 – Åke Johansson…..1543..1-0
7. Jan Arbman………..1623 – Hugo Karlsson…..1548..1-0
8. Johnny Williamsson…1612 – Victor Fritz……1200..1-0

Övriga resultat:

KALMAR SK……………. – VAGGERYDS SK…… 1½-6½..0-2
ÖLANDS SS……………. – TRANÅS SK……….4½-3½..2-0

Ställningen efter första ronden:

1. VAGGERYDS SK…….100..6½-1½..2p
2. NYBRO SS………..100..5 -3 ..2p
3. ÖLANDS SS……….100..4½-3½..2p
4. TRANÅS SK……….001..3½-4½..0p
5. VÄSTERVIKS ASK II..001..3 -5 ..0p
6. KALMAR SK……….001..1½-6½..0p

Rond 2………2005-11-13

VAGGERYDS SK………… – NYBRO SS……… 4-4..1-1

1. Börje Aginger……1811 – Anders Eklöf……….1973..1-0
2. Tomas Norberg……1736 – Valter Lukez……….1771..½-½
3. Andreas Nilsson….1724 – Ingemar Johansson…..1737..0-1
4. Sead Deumic……..1625 – Ingemar Ermstsson…..1724..½-½
5. Bengt-Åke Andersson1600 – Mikael Cederblad……1703..0-1
6. Ivan Locancic……1589 – Tryggve Ivarsson……1679..0-1
7. Zdenko Tencic……1593 – Johnny Williamsson….1612..1-0
8. Bo Tropp………..1577 – Jörgen Arbman………1607..1-0

Övriga resultat:

ÖLANDS SS………….. – KALMAR SK………..6½-1½.2-0
TRANÅS SK………….. – VÄSTERVIKS ASK III..1 -7 .0-2

Ställningen efter andra ronden:

1.(3) ÖLANDS SS………200..11 – 5 …4p
2.(1) VAGGERYDS SK……110..10½- 5½…3p
3.(2) NYBRO SS……….110.. 9 – 7….3p
4.(5) VÄSTERVIKS ASK II.101..10 – 6….2p
5.(4) TRANÅS SK………002.. 4½- 11½..0p
6.(6) KALMAR SK………002.. 3 – 13…0p

Rond 3………2005-12-04

NYBRO SS……………. – ÖLANDS SS…….5 -3..2-0

1. Valter Lukez……..1771 – Mikael Nilsson…..1955..0-1
2. Ingemar Johansson…1737 – Christer Erlandsson1874..1-0
3. Ingemar Ernstsson…1724 – Mikael Persson…..1824..½-½
4. Mikael Cederblad….1703 – Göran Olsén……..1806..½-½
5. Tryggve Ivarsson….1679 – Jan Henell………1723..1-0
6. Jan Arbman……….1623 – Ingvar Svensson….1590..1-0
7. Johnny Williamsson..1612 – Carl-Olof Borgudd..1543..0-1
8. Jörgen Arbman…….1607 – Philip Aldebert….1233..1-0

Övriga resultat:

VÄSTERVIK ASK II……… – VAGGERYDS SK……..3½-4½..0-2
KALMAR SK……………. – TRANÅS SS………..3 -5…0-2

Ställningen efter tredje ronden:

1.(2) VAGGERYDS SK…….210.. 15 – 9 ..5p
2.(3) NYBRO SS………..210.. 14 -10…5p
3.(1) ÖLANDS SS……….201.. 14 -10…4p
4.(4) VÄSTERVIKS ASK.II..102…13½-10½..2p
5.(5) TRANÅS SK……….102… 9½-14½..2p
6.(6) KALMAR SK……….003.. 6 -18…0p

Rond 4………2006-02-12

KALMAR SK……………. – NYBRO SS………..5 -3 .2-0

1. Stefan Björklund…1994 – Ingemar Johansson..1777..1-0
2. Ismet Mesic……..1837 – Valter Lukez…….1752..1-0
3. Mikael Ohlsson…..1807 – Tryggve Ivarsson…1717..1-0
4. Thommy Perlinger…1770 – Mikael Cederblad…1714..½-½
5. Ingemar Gustavsson.1595 – Jan Arbman………1631..1-0
6. Allan Johansson….1473 – Jörgen Arbman……1592..½-½
7. Buster Walther…..1322 – Kent Nilsson…….1587..0-1
8. Rickard Bengtsson..1200 – Johnny Williamsson.1578..0-1

Övriga resultat:

VAGGERYDS SK…………. – TRANÅS SS……….4 -4 .1-1
ÖLANDS SS……………. – VÄSTERVIKS ASK.II..5½-2½.2-0

Ställningen efter fjärde ronden:

1.(3) ÖLANDS SS……….301..19½-12½.6p
2.(1) VAGGERYDS SK…….220..19 -13 .6p
3.(2) NYBRO SS………..211..17 -15 .5p
4.(5) TRANÅS SS……….112..13½-18½.3p
5.(4) VÄSTERVIKS ASK II..103..16 -16..2p
6.(6) KALMAR SK……….103..11 -21 .2p

Rond 5………2006-03-26

NYBRO SS………… – TRANÅS SS…………..8-0…2-0

1. Ingemar Johansson….1777 – Imants Maile……1769..1-0
2. Valter Lukez………1752 – Lennart Gustafsson1636..1-0
3. Ingemar Ernstsson….1730 – Sivert Sjögren….1606..1-0
4. Johnny Williamsson…1578 – Algot Larsson…..1428..1-0
5. Jan Arbman………..1631 – WO…………….XXXX..1-0
6. Jörgen Arbman……..1592 – WO…………….XXXX..1-0
7. Kent Nilsson………1587 – WO…………….XXXX..1-0
8. Berny Jonsson……..1474 – WO…………….XXXX..1-0

Övriga resultat:

VÄSTERVIKS ASK III…….. – KALMAR SK……….2- 0..5½-2½
VAGGERYDS SK………….. – ÖLANDS SS……….0- 2..3½-4½

Slutställningen:

Till Division II
1.(1) ÖLANDS SS………401.24 -16..8p

Kvar i Division III
2.(3) NYBRO SS……….311.25 -15..7p
3.(2) VAGGERYDS SK……221.22½-17½.6p
4.(5) VÄSTERVIKS ASK II.203.21½-18½.4
5.(4) TRANÅS SS………113.13½-26½.3p

Till Division IV
6.(6) KALMAR SK………104.13½-26½.2p

Bästa poängplockarna:(båda lagen)

1. Anders Eklöf……….½…0…-…-…-…-…-…½p
2. Valter Lukez……….0…½…0…-…0…-…1…1½p
3 Ingemar Johansson…..½…1…1…-…0…-…1…3½p
4. Ingemar Ernstsson…..½…½…½…-…-…-…1…2½p
5. Mikael Cederblad……½…1…½…-…½…-…-…2½p
6. Tryggve Ivarsson……1…1…1…-…0…-…-…3p
7. Jan Arbman…………1…0…1…-…0…-…1…3p
8. Johnny Williamsson….1…0…0…0…1…½…1…3½p
9. Jörgen Arbman………-…0…1…-…½…-…1…2½p
10 Robert Berg………..-…-…-…-…-…-…-…-p
11 Jan Stenqvist………-…-…-…-…-…-…-…-p
12 Kent Nilsson……….-…½…½…0…1…1…1…4p
13.Trendafil Talevski….-…-…-…-…-…-…-…-p
14 Carl-Axel Hallberg….-…-…-…0…-…-…-…0p
15.Michael Lindén……..-…1…0…-…0…½…½…2p
16.Bo Petersson……….-…-…-…-…-…-…-…-p
17.Lennart Andersson…..-…-…-…-…-…-…-…-p
18.Berny Jonsson………-…-…-…1…-…1…1…3p
19.Johan Williamsson…..-…-…-…-…-…-…-…-p
19.Mattias Hågestad……-…-…-…½…-…1…-…1½p
20.Åke Johansson………-…1…0…-…0…-…½…1½p
21.Anders Lundell……..-…-…-…-…-…-…-…-p
22.Mia Olausson……….-…-…-…-…-…-…-…-p
23.Paul Israelsson…….-…-…-…-…-…-…-…-p
24.Mikael Melander…….-…-…-…-…-…-…0…0p
25.Christian Williamsson.-…-…-…-…-…-…-…-p
26.Jan Hurtig…………-…1…1…-…0…-…0…2P
26.Hans Eriksson………-…-…-…-…0…-…-…0p
26.Michelangelo Miskulin.-…-…-…-…-…-…-…-p
26.Kim Lindholm……….-…-…-…-…-…-…-…-p
26.Pamela Israelsson…..-…-…-…-…-…-…-…-p
25.Robin Thorsell……..-…-…-…-…-…-…-…-p
25.Daniel Granström……-…-…-…-…-…-…-…-p