Allsvenska serien div IV, grupp 16

http://www.schack.se/Allsvenskang/2005/Allsvenskanresultat.htm Klicka på 4.16 i nederkant

Rond 1………2005-10-23

NYBRO SS II……………- FRIROND ..0 -0…0-0

Övriga resultat:

RONNEBY SK II………… – SK FRAMÅT II…… 1½-3½…0-2
VÄXJÖ/ALVESTA II……… – VÄXJÖ/ALVESTA III..1½-3½…0-2
INGELSTAD/URÅSA SK……. – GLASRIKETS SK II…3½-1½…2-0

Ställningen efter första ronden:

1. INGELSTAD/URÅSA SK.100..3½-1½..2p
1. VÄXJÖ/ALVESTA III..100..3½-1½..2p
1. SK FRAMÅT II…….100..3½-1½..2p
4. NYBRO SS II……..000..0 -0 ..0p
5. RONNEBY SK II……001..1½-3½..0p
5. VÄXJÖ/ALVESTA II. .001..1½-3½..0p
5. GLASRIKETS SK II…001..1½-3½..0p

Rond 2………2005-11-13

NYBRO SS II……….. – RONNEBY SK II…. 3½-1½.2-0

1. Jan Arbman……..1623 – Safet Zuko…………1530..0-1
2. Kent Nilsson……1581 – Per Holmstykke……..1529..½-½
3. Michael Lindén….1551 – John Fogelberg……..1393..1-0
4. Åke Johansson…..1388 – Morgan Jönsson……..1181..1-0
5. Jan Hurtig……..1200 – Ove Kylbäck………..1112..1-0

Övriga resultat:

VÄXJÖ/ALVESTA III…… – INGELSTAD/URÅSA SK..2 -3..0-2
SK FRAMÅT II……….. – VÄXJÖ/ALVESTA II….2 -3 .0-2
GLASRIKETS SK II……. – FRIROND………….0- 0..0-0

Ställningen efter andra ronden:

1.(1) INGELSTAD/URÅSA…200..6½ – 3½…4p
2.(4) NYBRO SS II…….100..3½ – 1½…2p
3.(3) VÄXJÖ/ALVESTA III.101..5½ – 4½…2p
3.(3) SK FRAMÅT II……101..5½ – 4½…2p
5.(5) VÄXJÖ/ALVESTA II..101..4½ – 5½…2p
6.(5) GLASRIKETS SK II..001..1½ – 3½…0p
7.(5) RONNEBY SK II…..002..3 – 7 …0p

Rond 3………2005-12-04

VÄXJÖ/ALVESTA SK II…. – NYBRO SS II……..3½-1½..2-0

1. Lars Hjort……….1895 – Kent Nilsson…….1581..½-½
2. Björn Morén………1877 – Michael Lindén…..1551..1-0
3. Gert Brushammar…..1804 – Åke Johansson……1388..1-0
4. Mats Öbrink………1781 – Jan Hurtig………1200..0-1
5. Magnus Hall………1660 – W.O…………….XXXX..1-0

Övriga resultat:

INGELSTAD/URÅSA SK …… – SK FRAMÅT II……..3½-1½..2-0
GLASRIKETS SK II……… – VÄXJÖ/ALVESTA III…4 -1 ..2-0
RONNEBY SK II………… – FRIROND………….0 -0…0-0

Ställningen efter tredje ronden:

1.(1) INGELSTAD/URÅSA….300.. 10 – 5 ..6p
2.(5) VÄXJÖ/ALVESTA II…201.. 8 – 7…4p
3.(6) GLASRIKETS SK II…101.. 5½- 4½..2p
4.(2) NYBRO SS II……..101… 5 – 5…2p
5.(3) SK FRAMÅT II…….102… 7 – 8…2p
6.(3) VÄXJÖ/ALVESTA III..102.. 6½- 8½..2p
7.(7) RONNEBY SK II……002.. 3 – 7 ..0p

Rond 4………2006-01-22

NYBRO SK II………….. – INGELSTAD/URÅSA SK.1½-3½ 0-2

1. Kent Nilsson………1587 – Urban Lundström…….1713..0-1
2. Johnny Williamsson…1578 – Murat Beijsic………1596..0-1
3. Carl-Axel Hallberg…1579 – Lars-Göran Pettersson.1625..0-1
4. Berny Johnsson…….1474 – Rolf Johnsson………1533..1-0
5. Mattias Hågestad…..1400 – Ebbe Johansson……..1509..½-½

Övriga resultat:

RONNEBY SK II………… – VÄXJÖ/ALVESTA II… ½-4½ .0-2
SK FRAMÅT II…………. – GLASRIKETS SK II…1½-3½ .0-2
VÄXJÖ/ALVESTA III…….. – FRIROND…………0 -0…0-0

Ställningen efter fjärde ronden:

1.(1) INGELSTAD/URÅSA….400..13½- 6½.8p
2.(2) VÄXJÖ/ALVESTA II…301..12½- 7½.6p
3.(3) GLASRIKETS SK II…201.. 9 – 6 .4p
4.(5) SK FRAMÅT II…….103.. 8½-11½.2p
5.(4) NYBRO SS II……..102.. 6½- 8½.2p
5.(6) VÄXJÖ/ALVESTA III..102.. 6½- 8½.2p
7.(7) RONNEBY SK II……003.. 3½-11½.0p

Rond 5………2006-02-12

GLASRIKETS SK II…. – NYBRO SS II…………5-0…2-0

1. Per-Åke Johansson….1857 – Michael Lindén….1556..1-0
2. Anna Glarner………1652 – Åke Johansson…..1394..1-0
3. Björn Ottosson…….1737 – Jan Hurtig……..1243..1-0
4. Tom Fransson………1595 – Hans Eriksson…..1200..1-0
5. ………………… – W.O…………… ..1-0

Övriga resultat:

INGELSTAD/URÅSA SK…….. – RONNEBY SK II…….4- 1..2-0
VÄXJÖ/ALVESTA III……… – SK FRAMÅT II……. 4- 1..2-0
VÄXJÖ/ALVESTA II………. – FRIROND………….

Ställningen efter femte ronden:

1.(1) INGELSTAD/URÅSA….500.17½- 7½..10p
2.(3) GLASRIKETS SK II…301.14 – 6 .. 6p
3.(2) VÄXJÖ/ALVESTA II…301.12½- 7½.. 6p
4.(5) VÄXJÖ/ALVESTA III..202.10½- 9½.. 4p
5.(4) SK FRAMÅT II…….104. 9½-15½.. 2p
6.(5) NYBRO SS II……..103. 6½-13½.. 2p
7.(7) RONNEBY SK II……004. 4½-15½.. 0p

Rond 6………2006-03-05

NYBRO SS II……. – VÄXJÖ/ALVESTA III..4 -1..2-0

1. Johnny Williamsson…1578 – Marcus Johansson……1572..½-½
2. Michael Lindén…….1556 – Ambjörn Jönsson…….1461..½-½
3. Kent Nilsson………1587 – Mikael Nilsson……..1488..1-0
4. Berny Jonsson……..1474 – Alexander Willststedt.1495..1-0
5. Mattias Hågestad…..1400 – Robin Linde………..1324..1-0

Övriga resultat:

RONNEBY SK II………… – GLASRIKETS SK II..1 -4 .0-2
VÄXJÖ/ALVESTA II……… – INGELSTAD/URÅSA…4½- ½.2-0
SK FRAMÅT II…………. – FRIROND………..

Ställningen efter sjätte ronden:

1.(1) INGELSTAD/URÅSA….501.18 -12 10p
2.(2) GLASRIKETS SK II…401.18 – 7 .8p
3.(3) VÄXJÖ/ALVESTA II…401.17 – 8 .8p
4.(4) VÄXJÖ/ALVESTA III..203.11½-13½.4p
5.(6) NYBRO SS II……..203.10½-14½.4p
6.(5) SK FRAMÅT II…….104. 9½-15½.2p
7.(7) RONNEBY SK II……005. 5½-19½.0p

Rond 7………2006-03-26

SK FRAMÅT II……………. – NYBRO SS II….4-1 2-0

1. Nils-Egon Göljén…..1583 – Michael Lindén……1556..½-½
2. Behrang Kianzad……1663 – Åke Johansson…….1394..½-½
3. Chrillo Lindholm…..1503 – Jan Hurtig……….1243..1-0
4. Lars Eriksson……..1468 – Mikael Melander…..1236..1-0
5. Oskar Niklasson……1310 – WO………………XXXX..1-0
Övriga resultat:

GLASRIKETS SK II………..- VÄXJÖ/INGELSTAD II..4-1..2-0
VÄXJÖ/ALVESTA III……….- RONNEBY SK II…… 3-2 .2-0
INGELSTAD/URÅSA SK………- FRIROND………….

Slutställningen:

Till Division III
1.(2) GLASRIKET SK II…501.22 – 8 10p

Kvar i Division IV
2.(1) INGELSTAD/URÅSA…501.18 – 7 10p
3.(3) VÄXJÖ/ALVESTA II..402.18 -12..8p
4.(4) VÄXJÖ/ALVESTA III.303.14½-15½.6p
5.(6) SK FRAMÅT II……204.13½-16½.4p
6.(5) NYBROS SS II……204.11½-18½.4p
7.(7) RONNEBY SK II…..006. 7½-22½.0p

Bästa poängplockarna:(båda lagen)

1. Anders Eklöf……….½…0…-…-…-…-…- …½p
2. Valter Lukez……….0…½…0…-…0…-…1…1½p
3 Ingemar Johansson…..½…1…1…-…0…-…1…3½p
4. Ingemar Ernstsson…..½…½…½…-…-…-…1…2½p
5. Mikael Cederblad……½…1…½…-…½…-…-…2½p
6. Tryggve Ivarsson……1…1…1…-…0…-…-…3p
7. Jan Arbman…………1…0…1…-…0…-…1…3p
8. Johnny Williamsson….1…0…0…0…1…½…1…3½p
9. Jörgen Arbman………-…0…1…-…½…-…1…2½p
10 Robert Berg………..-…-…-…-…-…-…-…-p
11 Jan Stenqvist………-…-…-…-…-…-…-…-p
12 Kent Nilsson……….-…½…½…0…1…1…1…4
13.Trendafil Talevski….-…-…-…-…-…-…-…-p
14 Carl-Axel Hallberg….-…-…-…0…-…-…-…0p
15.Michael Lindén……..-…1…0…-…0…½…½…2p
16.Bo Petersson……….-…-…-…-…-…-…-…-p
17.Lennart Andersson…..-…-…-…-…-…-…-…-p
18.Berny Jonsson………-…-…-…1…-…1…1…3p
19.Johan Williamsson…..-…-…-…-…-…-…-…-p
20.Mattias Hågestad……-…-…-…½…-…1…-…1½p
21.Åke Johansson………-…1…0…-…0…-…½…1½p
22.Anders Lundell……..-…-…-…-…-…-…-…-p
23.Mia Olausson……….-…-…-…-…-…-…-…-p
24.Paul Israelsson…….-…-…-…-…-…-…-…-p
25.Mikael Melander…….-…-…-…-…-…-…0…0p
26.Christian Williamsson.-…-…-…-…-…-…-…-p
27.Jan Hurtig…………-…1…1…-…0…-…0…2p
28.Hans Eriksson………-…-…-…-…0…-…-…0p
29.Michelangelo Miskulin.-…-…-…-…-…-…-…-p
29.Kim Lindholm……….-…-…-…-…-…-…-…-p
29.Pamela Israelsson…..-…-…-…-…-…-…-…-p
29.Robin Thorsell……..-…-…-…-…-…-…-…-p
29.Daniel Granström……-…-…-…-…-…-…-…-p